Dieta owsiankowa ? sposób na szybkie zrzucenie kilogramów

Jednym z popularniejszych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów jest dieta owsiankowa. Choć jest skuteczna, a niektórzy są w stanie pozbyć się w ten sposób 2 kilogramów tygodniowo, to specjaliści od żywienia są nastawieni dość sceptycznie. Z czego wynikają ich obawy?

Na czym polega dieta owsiankowa?

Dieta polega na spożywaniu posiłków, których głównym składnikiem są płatki owsiane w różnych postaciach: na mleku, z owocami, na bulionie warzywnym. Takie menu można zaserwować sobie na jeden dzień, na tydzień, a nawet na dwa miesiące. Jednodniowa dieta owsiankowa nie jest szkodliwa. Pozwala na oczyszczenie organizmu z toksyn i jest polecana przez ekspertów od zdrowego odżywiania. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie restrykcje przez dłuższy czas, odbije się to szkodliwie na naszym zdrowiu. Dieta owsiankowa tygodniowa, choć jest źródłem aminokwasów, białka, magnezu czy wapnia, to jednak nie dostarcza potrzebnych witamin. Może powodować wzdęcia i bóle brzucha. Należy więc spożywać owsiankę z umiarem. Takie odżywianie przez dłuższy czas może powodować poważne problemy. Trzeba wiedzieć, że dietę owsiankową mogą stosować tylko osoby w pełni zdrowe, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Dieta owsiankowa jednodniowa – wady i zalety

Dieta owsiankowa jednodniowa pozwala na zachowania odpowiedniego bilansu energetycznego w tygodniu. Tym samym łatwiej jest utrzymać linię. 100 g płatków owsianych to około 360 kcal, a z takiej porcji można przygotować 2 do 3 posiłków. Niska zawartość kaloryczna to tylko jedna z zalet. Ponadto owies:
- pomaga oczyścić organizm ze złogów cholesterolowych,
- przyspiesza perystaltykę jelit,
- obniża poziom cukru,
- jest źródłem fitoestrogenów.

Żeby dieta była skuteczna, należy ją powtarzać co tydzień. Takie menu jest jednak bardzo monotonne. Część osób woli zastąpić płatki owsiane czymś innym. Przykładowo, dieta paleo jest dużo bardziej zróżnicowana. Dieta owsiana nie jest kosztowna w porównaniu z innymi metodami odchudzania. Ponadto płatki owsiane pozwalają zachować poczucie sytości przez dłuższy czas.

Dieta owsiankowa – przepisy. Zaszalej w kuchni!

Owsianka na mleku to chyba najpopularniejszy przepis, ale jedzenie takiego posiłku przez cały dzień może być nużące. Stąd też warto szukać urozmaiceń. Owies można wymieszać z jabłkiem lub/i bananem. Dobrym pomysłem jest też dodanie rodzynek. Na obiad można ugotować płatki owsiane na bulionie i dodać do środka marchewki czy papryki. Całość warto doprawić ziołami prowansalskimi, które nadadzą potrawie wyjątkowego aromatu.

Dieta owsiankowa – efekty. Czego można się spodziewać?

Jednodniowa dieta nie spowoduje cudów. Tak naprawdę pozwoli jedynie na utrzymanie odpowiedniego bilansu kalorycznego. Stosuje się ją raczej, by utrzymać wagę. Jeśli jednak zastosujemy dietę owsiankową tygodniową, efekty będą dużo większe. Niektóre osoby chwalą się, że w ten sposób chudną nawet 2 kg. Trzeba jednak bardzo uważać, by po zakończeniu diety nie zwiększać drastycznie wartości energetycznej posiłków. Może to grozić szybkim i niekontrolowanym wzrostem wagi.

Więcej o: