Dieta proteinowa

Podstawową zasadą diety proteinowej jest zwiększenie spożycia protein - czyli białek - kosztem cukrów i tłuszczy. Według autora najpopularniejszej diety proteinowej, francuskiego lekarza Pierra Dukana, taki sposób żywienia pozwoli nam w sposób kompleksowy pozbyć się niechcianej wagi, i to bez groźby efektu jo-jo.

Na czym polega dieta proteinowa? Jadłospis i główne zasady

 

Dukan podzielił swoją dietę na trzy główne etapy: fazę uderzeniową, fazę równowagi oraz fazę utrwalenia. Ostatnia faza, niezaliczająca się już de facto do samej diety, to tzw. białkowe czwartki.

W fazie uderzeniowej albo ataku, trwającej od pięciu do dziesięciu dni, dozwolone są wyłącznie produkty o wysokiej zawartości białka, a znikomej ilości tłuszczy i cukrów. Przykładowe takie produkty to konina, pierś z kurczaka lub indyka, sola, białka jaj. W czasie trwania tej fazy należy dużo pić, przede wszystkim wody i herbat, ale dopuszczalne jest też chude mleko.

Faza równowagi nie ma określonego czasu trwania; zgodnie z zaleceniami Dukana kontynuujemy ją tak długo, aż osiągniemy pożądaną wagę. Polega ona na dołączeniu co drugi dzień do naszej proteinowej diety warzyw. A więc jeśli w poniedziałek jemy tylko proteiny, to we wtorek proteiny z warzywami, zaś w środę znów wyłącznie proteiny.

Faza utrwalenia ma za zadanie zapobiec efektowi jo-jo i na trwałe już ustabilizować naszą wagę na pożądanym poziomie. W jej trakcie do diety możemy dołączać owoce, skrobię i pełnoziarniste pieczywo. Dodatkowo raz w tygodniu wolno nam jeść co tylko chcemy. Z kolei w inny wybrany dzień tygodnia wypada nam sięgać tylko po produkty białkowe. Na każdy utracony kilogram przypada około 10 dni diety.

Po zakończeniu głównej części diety do końca życia należy jeść to, co się chce - ale jeden dzień w tygodniu przeznaczać wyłącznie na produkty białkowe.

Jakie są efekty diety proteinowej?

 

Dieta w utracie kilogramów jest faktycznie efektywna, to nie ulega wątpliwości - zajmie to sporo czasu, jednak jeśli będziesz sumiennie przestrzegać zaleceń, osiągniesz i utrzymasz pożądaną wagę.

Czy opinie o diecie proteinowej są pozytywne?

 

Według opinii dietetyków dieta proteinowa, choć skuteczna, nie jest dobrym wyborem dla osób chcących zrzucić wagę. Pierwsze dwie fazy nie mają bowiem nic wspólnego ze zbilansowaną dietą, jakiej potrzebuje nasz organizm, a przy tym mogą być bardzo obciążające dla nerek i wątroby. Prawdopodobnie lepszym wyborem będzie więc samodzielne przygotowanie diety treningowej wraz z programem ćwiczeń, co zapewni pożądane efekty dużo szybciej i w zdrowszy sposób.

Dieta proteinowa: przepisy
Zupa jarzynowa:
- czosnek,
- cebula,
- obrane pomidory,
- główka kapusty,
- zielona papryka,
- seler,
- kostki rosołowe.

Warzywa należy obrać, wyczyścić, drobno pokroić i ugotować w wywarze z kostek rosołowych. Nie należy używać prawdziwego bulionu drobiowego ze względu na zbyt dużą zawartość tłuszczu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.