Dieta cytrynowa

Dieta cytrynowa to zbiorcza nazwa kilku różnych reżimów dietetycznych, z których każdy jednak opiera się na cytrynach i służy głębokiej detoksykacji naszego organizmu. Dieta cytrynowa zalicza się do diet urodowych, podobnie jak inna dieta oparta na owocach - dieta jabłkowa. Nie jest to przypadkiem: po jej zastosowaniu możemy spodziewać się, poza doskonałym samopoczuciem, także rozświetlonej cery oraz kilku kilogramów mniej.

Jakie są efekty diety cytrynowej?

Podstawowym celem diety cytrynowej jest przeprowadzenie dogłębnej detoksykacji organizmu. Dawniej całą pracę wykonywały nasze organizmy — wydalając złogi i toksyny za pomocą naszych naturalnych mechanizmów wydalniczych, jak chociażby pot czy wypróżnianie się. Niestety, dzisiejszy świat jest pełen niepożądanych substancji. Oddychamy nimi (smog stanowi olbrzymi problem, który raczej nie zniknie w najbliższym czasie), dotykamy je, a nawet spożywamy (różne substancje konserwujące, choć może nie są stricte szkodliwe, z całą pewnością nie mają dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie — nie wspominając o np. papierosach!). To wszystko sprawia, że nasz układ wydalniczy może mieć spory problem z pozbyciem się wszystkich niepożądanych substancji z naszych ciał.

W tej właśnie sytuacji na ratunek przychodzą diety detoksykacyjne. Istnieją różne ich warianty, jednak już od dawna jednym z najpopularniejszych jest oczyszczająca dieta cytrynowa. Opinie na jej temat są bardzo zachęcające, co nie dziwi, gdyż jej efekty są doprawdy zaskakujące — już nawet po najprostszym, jednodniowym wariancie możemy zauważyć wyraźną zmianę. Czujemy się dużo lepiej, nasza cera nabiera blasku... a to wszystko bez kosztownych zabiegów w SPA.

Dodatkowym efektem diety cytrynowej, w jednym z dłuższych wariantów, może być także utrata wagi; należy jednak pamiętać, że nie jest to główny jej cel i jeśli po jej zakończeniu od razu powrócimy do starych nawyków żywieniowych (zamiast stopniowo przywracać kolejne produkty w mniejszych ilościach), efekt jo-jo jest niemal pewny.

Czym jest dieta cytrynowa Tombaka?

Jednym z bardziej znanych wariantów diety cytrynowej jest ta przygotowana przez Michała Tombaka. Według jej autora, stosując kurację z cytryn, możemy leczyć wiele jednostek chorobowych, zwłaszcza tych związanych z układem moczowym. I tak, jeśli wierzyć Tombakowi, jedną z wielu przypadłości, w których można stosować dietę cytrynową, jest dna moczanowa, kamienie nerkowe i żółciowe czy cukrzyca.

Jak wygląda jadłospis w diecie cytrynowej?

 

W najbardziej liberalnej wersji dieta cytrynowa opiera się na spożywaniu kilku kubków lemoniady dziennie przez okres od jednego (wersja minimum) do czternastu dni, w różnych porach dnia. Lemoniada powinna być w najprostszej wersji: sok z cytryny z wodą. Dopuszczalne jest także dodanie niewielkiej ilości miodu.

Dieta wg Tombaka ma dużo ściślejsze zasady: w ciągu 10 dni należy wypić sok z 30 cytryn, przez pierwsze pięć dni zwiększając o jedną liczbę cytryn codziennie, a później analogicznie zmniejszając (w pierwszy dzień sok z jednej cytryny, w piąty — z pięciu, w dziewiąty — z dwóch).

Dieta cytrynowa, niezależnie od wariantu, zagwarantuje doskonałą detoksykację ciała, co z kolei jest świetnym wstępem do jednej z kolejnych diet dla urody — np. diety jabłkowej czy diety truskawkowej (pozostając w tematyce owocowej) albo słynnej diety Chodakowskiej.

 

Więcej o: