Jedną z diet przygotowanych specjalnie pod kątem osób ćwiczących brzuszne partie mięśni jest dieta ABS. Dieta ta jednak jest dietą dość niezwykłą, z kilku powodów.
Korzystając z niej:
- zamiast zmniejszać liczbę posiłków, powinniśmy ją zwiększyć do sześciu dziennie (trzy główne dania oraz trzy przekąski);
- w każdym z posiłków powinno być choć trochę białka, natomiast w co najmniej dwóch daniach dziennie powinny znaleźć się produkty ze specjalnej listy (zamieszczonej poniżej);
- należy unikać słodzonych napojów i alkoholu, który hamuje spalanie tłuszczu;
- nie powinniśmy liczyć kalorii; zamiast tego, możemy sobie pozwolić na jeden dowolny posiłek w tygodniu (nawet, jeśli ma być to olbrzymi, ociekający tłuszczem hamburger albo wywrotka czipsów).
Wszystko to sprawia, że opinie o diecie ABS są bardzo pochlebne, a jej samej stosunkowo łatwo dotrzymać.
Wcześniej wspomnieliśmy, że w przynajmniej dwóch posiłkach dziennie należy zamieszczać produkt z listy. Zawiera ona w sobie następujące grupy żywności:
1. Pełnoziarniste pieczywo i płatki zbożowe;
2. Migdały i orzechy;
3. Oliwa;
4. Owoce leśne;
5. Warzywa strączkowe;
6. Nabiał (odtłuszczone mleko, jogurty, sery i twarogi wiejskie);
7. Zielone warzywa;
8. Płatki owsiane;
9. Jajka;
10. Indyk i inne chude mięsa;
11. Masło orzechowe bez cukru;
12. Białko serwatkowe.
Każda z wymienionych powyżej grup żywności ma swoje uzasadnienie jako składnik naszej diety. Pieczywo na przykład zawiera wiele błonnika, który usprawnia trawienie, a owoce leśne osłabiają uczucie głodu.
Jak widać, dieta ABS nie należy do diet restrykcyjnych. W połączeniu z ćwiczeniami może za to przynieść zauważalne efekty i być równie skuteczna w osiąganiu wyznaczonego celu, jak inne wyspecjalizowane diety w rodzaju diety kolarza.