Dieta po chemioterapii - na co należy zwrócić uwagę?

Leczenie chorób nowotworowych lekami cytotoksycznymi dla osoby chorej stanowi znaczne obciążenie. Anemia, znaczne osłabienie odporności i niedobór wielu składników odżywczych - to skutki uboczne, z którymi trzeba się liczyć Właściwie skomponowana dieta po chemioterapii pozwala na sprawną regenerację wyniszczonego organizmu i wspomaga proces leczenia.

O ile dieta w trakcie chemioterapii dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta (zależnie od reakcji na przyjmowane leki), to po zakończeniu leczenia niezwykle istotne jest szybkie uzupełnienie składników odżywczych i regeneracja nadwyrężonego organizmu. Podobnie jak dieta lekkostrawna, jadłospis po chemioterapii przewiduje przede wszystkim potrawy łatwe do przyswojenia przez układ pokarmowy. Niezwykle ważnym składnikiem jest w tym przypadku białko zwierzęce, które zawiera pożądane w okresie rekonwalescencji aminokwasy.

Dieta po chemioterapii – jadłospis powinien uwzględniać specjalne zalecenia?

O ile leki cytotoksyczne skutecznie hamują rozwój komórek nowotworowych, to należy zaznaczyć, że działają też wyniszczająco na pozostałe tkanki. Dlatego tak bardzo istotna jest właściwie skomponowana dieta po chemioterapii. Rak płuc i każdy inny nowotwór to ogromne obciążenie dla organizmu, zatem regeneracja ma tu ogromne znaczenie.

Minimalna ilość przyjmowanego białka to około 100-120 g dziennie, z czego minimum 80 g powinno być pochodzenia odzwierzęcego. Ma to związek ze wspomnianą wcześniej koniecznością dostarczenia aminokwasów, które odpowiadają za odbudowę wyniszczonych przeciwciał, hormonów, enzymów oraz wszystkich tkanek organizmu.

Niezwykle ważnym składnikiem diety są kwasy z grupy omega 3. Nienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do regeneracji organizmu oraz wspomagają proces leczenia (uwrażliwiając komórki nowotworowe na działanie leków.

W procesie regeneracji należy zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii. Optymalna wartość to 2000-2400 kcal w skali dziennej. Dieta powinna zatem uwzględniać produkty zbożowe (kasza, ryż) oraz tłuszcze (40 g każdego dnia).

Dieta po chemioterapii – przepisy

Zalecane jest spożywanie małych porcji rozłożonych na 4-5 posiłków. Należy unikać smażenia. Poniżej przedstawiamy przykładowy dzienny zestaw posiłków dla osoby po chemioterapii:

• śniadanie – bułka pszenna z masłem i chudym twarożkiem, szklanka chudego mleka;
• drugie śniadanie – kefir;
• obiad – zupa kalafiorowa, gotowany na parze dorsz z kaszą jęczmienną i gotowanymi brokułami;
• podwieczorek – kisiel bez kawałków owoców, szklanka herbaty owocowej;
• kolacja – bułka pszenna z masłem i plasterkiem wędliny drobiowej, szklanka soku marchwiowego.

Zobacz: Dieta wodna. Pomaga skutecznie schudnąć i poprawia samopoczucie [KURACJA OCZYSZCZAJĄCA]

Więcej o:
Copyright © Agora SA