Dieta płynna - przed badaniem i na odchudzanie (dwa zastosowania diety płynnej)

Dietę płynną stosuje się przed niektórymi badaniami oraz jako kurację odchudzającą. Jak odżywiać się w diecie płynnej?

Dieta płynna na odchudzanie – na czym polega?

Analogicznie, jak dieta zupowa, dieta płynna polega na przyjmowaniu wyłącznie pokarmów w postaci płynnej. Podstawą diety płynnej są koktajle z warzyw i owoców, koktajle na bazie mleka, jogurtów, kefirów i maślanek, soki owocowe i warzywne oraz zupy krem. Do koktajli dodawać możemy ziarna, otręby, płatki zbożowe, miód, świeże i suszone zioła oraz przyprawy, np. cynamon, imbir, chili. Dodatkiem do zup i koktajli może być także oliwa, oleje roślinne, sok z cytryny, ocet jabłkowy. Z jadłospisu wykluczamy natomiast wszelką żywność w postaci stałej.

Dieta płynna – efekty

Dieta płynna nie może być stosowana zbyt długo, maksymalnie przez kilka dni. Po tym czasie należy zacząć wprowadzać do menu inne zdrowe pokarmy (np. chude mięso, ryby, kasze, brązowy ryż, chude sery). Unikniemy wtedy efektu jojo. Racjonalnie przeprowadzona dieta płynna pozwala schudnąć ok. 2-3 kg w kilkanaście dni.

Dieta płynna – przepisy

Sycącą zupa krem z papryki

Czas przygotowania: 40 minut
Składniki:
4-5 papryk czerwonych
2 cebule
1 litr bulionu warzywnego
2 ząbki czosnku, zioła prowansalskie, sól, pieprz, cukier
100 ml jogurtu naturalnego

Opis przygotowania:
Papryki i cebule kroimy, dusimy na oliwie przez kilkanaście minut. Zalewamy bulionem, dodajemy czosnek, zioła, sól, pieprz, gotujemy przez kilka minut. Następnie blendujemy zupę na gładką masę. Dodajemy jogurt i ponownie blendujemy. Dosładzamy do smaku.

Pożywny koktajl z melona i ogórka

Czas przygotowania: 15 minut
Składniki:
pół melona
ogórek długi
jabłko
sok z cytryny, liście mięty

Opis przygotowania:
Warzywa i owoce obieramy, kroimy, blendujemy wraz z sokiem z cytryny i miętą.

Dieta płynna przed kolonoskopią

Przed niektórymi badaniami, w tym przed kolonoskopią, istotne jest oczyszczenie dróg trawiennych z resztek pokarmowych, które mogłyby zakłócić odczyt. Dlatego około 1-2 doby przed badaniem wprowadza się dietę płynną. W jadłospisie mogą znaleźć się tylko: zmiksowane zupy, rosoły, buliony, koktajle, kisiele. Na podobnych zasadach, co dieta płynna przed kolonoskopią, zbudowana jest także dieta płynna przed rektoskopią i dieta płynna po operacji.

Zobacz: Dieta wodna. Pomaga skutecznie schudnąć i poprawia samopoczucie [KURACJA OCZYSZCZAJĄCA]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.