Czy dieta wodna to racjonalna dieta odchudzająca?

Choć z nazwy dieta wodna kojarzy się z menu złożonym niemal wyłącznie z wody, w praktyce wcale nie musi być aż tak restrykcyjna. Na czym polega dieta wodna i jak ją racjonalnie ułożyć?

Czy dieta wodna jest bezpieczna?

Istnieją dwie wersje diety wodnej, w tym surowa, zakładająca całkowite zastąpienie niektórych posiłków dużymi porcjami wody i mniej restrykcyjna, zakładająca tylko ograniczenie wielkości i kaloryczności posiłków wraz ze wzrostem spożycia wody. Jeśli chcemy zastosować dietę wodną, zdecydowanie warto postawić na ten drugi wariant. Jest on dużo bardziej racjonalny, bezpieczny i z dużo większym prawdopodobieństwem poprowadzi nas do trwałej utraty wagi. Warto pamiętać, aby diety wodnej nie mylić z dietą płynną, która choć ma podobną nazwę, polega na czymś innym.

Jakie są zasady diety wodnej?

Stosując dietę wodną pijemy dziennie około 2-3 l wody w podzielonych, nie za dużych porcjach. Dzień rozpoczynamy od dużej szklanki wody z wyciśniętym sokiem z cytryny. Przed każdym posiłkiem (ok. 20-30 minut) pijemy szklankę wody, czynność tę powtarzamy także około 1-1,5 godziny po posiłkach. Jednocześnie ograniczamy kaloryczność potraw, wyrzucamy z menu wszelkie niezdrowe, tłuste, przetworzone pokarmy, produkty z białej mąki, słodycze. Jemy zdrowo, jadłospis opieramy na chudym nabiale i mięsie, rybach, warzywach, produktach zbożowych, owocach.

Dieta wodna – efekty

Ile można schudnąć na diecie wodnej? Jeśli obniżymy kaloryczność posiłków o ok. 400 kcal w stosunku do naszego dziennego zapotrzebowania, a dodatkowo będziemy aktywni fizycznie, dieta wodna pomoże nam schudnąć kilka kg w miesiąc. Opinie o diecie wodnej są różne, niektórym udało się na niej zrzucić nawet do 10 kg, u innych efekty były nieco mniej spektakularne. Jedno jest pewne, lepiej racjonalnie komponować posiłki i chudnąć wolniej, aniżeli znacznie obciąć spożywane kalorie, pić niemal wyłącznie wodę i zrzucić dużo w krótkim czasie – taki efekt na pewno nie będzie trwały.

Dieta wodna – jadłospis

Oto przykład racjonalnego jadłospisu w diecie wodnej. Jednocześnie pamiętajmy o piciu wody przed śniadaniem, po kolacji i między posiłkami.

Śniadanie: grahamka, twarożek ze szczypiorkiem, pomidor
2 śniadanie: grejpfrut, kromka chrupkiego pieczywa
Obiad: kasza jaglana z warzywami i kurczakiem
Podwieczorek: koktajl z jogurtu i garści jagód
Kolacja: 2 kromki razowego chleba z tuńczykiem, sałatą, oliwkami i papryką

Zobacz: Toniki do zadań specjalnych. Spalający tłuszcz, podnoszący odporność, nawadniający organizm [PRZEPISY]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.