Miodla indyjska, inaczej nazywana neem, jest rośliną występującą głównie w Indiach. Możemy ją też spotkać między innymi w Iranie, Australii, Indonezji.
Miodla indyjska najczęściej rośnie w klimacie tropikalnym.Od najdawniejszych czasów była używana w medycynie ajurwedyjskiej. Roślina ta posiada wiele aktywnych związków, które działają leczniczo na różnorodne dolegliwości. Wykorzystuje się wszystkie części drzewa - owoce, ziarna, liście, korzenie, a nawet jego korę.
Drzewo neem słynie z fantastycznych prozdrowotnych właściwości. Pomaga między innymi przy wysokiej gorączce, malarii, w stanach zapalnych stawów, przy łupieżu. Jest doskonałym środkiem na problemy skórne i rany. Zadziała łagodząco przy zapaleniu płuc, przy problemach z trawieniem i reumatyzmem.
Miodla oczyszcza krew, zmniejsza poziom insuliny i cholesterolu, a także zwalcza stres. Wiele osób wierzy, że używanie środków na bazie drzewa neem jest alternatywą dla tradycyjnych środków i form leczenia.
W Indiach w każdej aptece można kupić leki, kosmetyki i produkty na jego bazie.
Kosmetyki, w których użyto wyciągów z tej rośliny, zapewnią gładką, napiętą i rozświetloną skórę, która będzie wyglądała wyraźnie młodziej. Popularne są też maseczki do twarzy z jej wykorzystaniem.
Miodla jest też częstym dodatkiem do mydeł, szamponów i olejków do masażu. Zapewnia nawilżenie, ponadto pomoże pozbyć się łupieżu, czy egzemy. Olej z miodly stosowany jest do olejowania włosów, dzięki czemu stają się one gładkie, mocne i błyszczące.