Na ten chleb możesz sobie spokojnie pozwolić na diecie!

Chleb Ezechiela to wypiek z skiełkowanego ziarna, którego tradycja sięga czasów biblijnych. Niektóre diety dopuszczają go jako jedyne pieczywo, po które może sięgnąć osoba redukująca wagę. Dlaczego właśnie on?

Ezechiel, jeden z proroków Starego Testamentu, według Biblii dostał od Boga przykazanie poszczenia przez prawie 400 dni. Mógł żywić się jedynie chlebem z pszenicy, jęczmienia, bobu, soczewicy, prosa i orkiszu. Dziś chleb ten nazywamy esseńskim i istnieją jego różne modyfikacje.

Chleb Ezechiela jest elementem między innymi diety opartej na dopasowaniu jedzenia do grupy krwi. Jest on dużo zdrowszy, ponieważ został upieczony z ziaren, które wypuściły już kiełki. Zawierają one w sobie znacznie więcej witamin, przeciwutlaniaczy i  łatwo przyswajalnych mikroelementów. Jest w nich także więcej białka i mniej skrobi.

Chleb jest szczególnie polecany osobom, które po tradycyjnym pieczywie cierpią na wzdęcia, choć -uwaga! - nie jest on pozbawiony glutenu.

Chleb esseński możemy upiec sami lub kupić w sklepie ze zdrową żywnością - tradycyjnym bądź internetowym.

Przepis na chleb wg VitaNatural:

Składniki:

pół szklanki żytniego zakwasu
3 kopiaste łyżki mąki pszennej
6 kopiastych łyżek mąki jęczmiennej
6 kopiastych łyżek mąki z prosa
6 kopiastych łyżek mąki orkiszowej
¼ szklanki suszonej soczewicy
1 szklanki suszonego bobu
1 płaska łyżka soli
mąka pszenna do podsypywania

Wykonanie:

Przygotowywanie chleba zaczynamy dzień wcześniej. Wieczorem zalewamy wodą bób i soczewicę i odstawiamy na 12-16 godzin. W osobnej misce – również wieczorem – mieszamy dokładnie żytni zakwas z 3 łyżkami mąki pszennej, 3 łyżkami mąki jęczmiennej, 3 łyżkami mąki z prosa i mąki orkiszowej oraz z ok. 1,5 szklanki ciepłej wody (ciasto powinno być troszkę gęstsze od ciasta naleśnikowego). Przykrywamy je lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12-16 godzin, aby powstały w ten sposób zaczyn dobrze sfermentował.

 
Po 12-16 godzinach odcedzamy bób z soczewicą i mielimy razem w maszynce do mięsa. Do zaczynu dodajemy 3 łyżki zmielonych ziaren, sól i pozostałą ilość mąki jęczmiennej, orkiszowej i mąki z prosa. Dokładnie mieszamy i dodajemy tyle mąki pszennej, by powstało zwarte, choć miękkie i elastyczne ciasto, które przykrywamy ściereczką i ostawiamy w ciepłe miejsce na godzinę. Następnie formujemy z ciasta małe bochenki chleba podobne bardziej wielkością do dużych bułek, kładziemy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 4-5 godzin.

Po tym czasie rozgrzewamy piekarnik do temperatury 220 stopni C. Kiedy jest rozgrzany, wkładamy chlebek i pieczemy go ok. 20 – 30 minut. Po upieczeniu, kiedy jest już zarumieniony, można wyjąć go z piekarnika i pozostawić do ostygnięcia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.