Dieta wysokob³onnikowa - zasady, przeznaczenie, jad³ospis

Dieta wysokob³onnikowa skierowana jest g³ównie do osób o spowolnionym metabolizmie, narzekaj±cych na zaparcia i borykaj±cych siê z nadwag±. Co warto o niej wiedzieæ?

Jak działa dieta wysokobłonnikowa?

Podobnie jak typowa dieta oczyszczająca, dieta wysokobłonnikowa ma na celu usprawnienie przemiany materii. Spożywany w dużych ilościach błonnik pokarmowy stymuluje pracę jelit i aktywnie wspiera proces wymiatania zalegających resztek pożywienia. Dzięki diecie wysokobłonnikowej przyspieszymy metabolizm i wyregulujemy częstotliwość wypróżnień, pozbędziemy się też dokuczliwych zaparć, wzdęć, uczucia ciężkości i pełności.

Wysokobłonnikowy plan żywienia doskonale nada się na dietę dla oty³ych. Produkty błonnikowe pęcznieją w żołądku, dając długotrwałe poczucie sytości, co dla osób walczących z nadmiernymi kilogramami może mieć duże znaczenie. Na uwagę zasługuje także fakt, iż błonnik przeciwdziała gwałtownym skokom i spadkom cukru we krwi, a tym samym zapobiega napadom wilczego głodu.

Jakie są główne zasady diety wysokobłonnikowej?

W diecie wysokobłonnikowej zamienia się produkty z oczyszczonej, białej mąki na produkty z mąki nieoczyszczonej (białe pieczywo, biały ryż i makaron zastępujemy pełnoziarnistymi odmianami). Dodatkowo eliminuje się produkty z dużą ilością cukrów i niezdrowych t³uszczów, za to spożywa się dużo warzyw, suszone i świeże owoce, otręby i płatki zbożowe, kasze. W diecie wysokobłonnikowej ważną rolę odgrywa także woda, której należy pić ok. 2 l dziennie.

Dieta wysokobłonnikowa – jadłospis na 1 dzień

Śniadanie: owsianka z dodatkiem suszonych śliwek

2 śniadanie: kromka chleba pełnoziarnistego z chudym twarogiem, owoc

Obiad: 100 g kaszy gryczanej, porcja gulaszu z piersi indyka, 200 g surówki

Przekąska: jogurt z otrębami, owoc

Kolacja: 2 kanapki z chleba razowego z chudą wędliną, pomidor i ogórek

Dieta wysokobłonnikowa – przepis na pożywny obiad

Oto przepis na leczo warzywne, które serwujemy z ryżem pełnoziarnistym lub razowym pieczywem.

Czas przygotowania – 30 minut

Składniki:

puszka pomidorów
1 marchew
1 cebula
1 papryka czerwona lub żółta
1 cukinia
1 bakłażan
2 łyżki oleju
sól, pieprz, oregano, bazylia

Przygotowanie:

Marchew ścieramy na tarce (na grubych oczkach), cebulę siekamy, paprykę, bakłażana i cukinię kroimy w kostkę. Podsmażamy cebulę. Gdy się lekko zeszkli, dodajemy marchew, paprykę, cukinię i bakłażana, po czym smażymy warzywa do miękkości. Dodajemy puszkę pomidorów, dusimy kilka minut, przyprawiamy do smaku.

Zobacz: Trening kardio. Dzięki niemu spalisz tkankę tłuszczową i poprawisz swoją kondycję

Wiêcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.