Węgiel aktywny a odchudzanie. Jak działa i czy jest szkodliwy?

Węgiel aktywny, zwany też aktywowanym lub leczniczym, ma szerokie zastosowanie. Można wykorzystać go do filtracji wody, domowego zabiegu wybielania zębów, przy zwalczaniu biegunki, a także do oczyszczenia organizmu z toksyn i zanieczyszczeń.

Węgiel aktywny - jak działa na nasz organizm?

Węgiel aktywny dzięki swojej porowatej budowie ma zdolność adsorpcji - przyciąga cząsteczki substancji szkodliwych dla naszego organizmu i pochłania je. W ten sposób potrafi uzdatnić wodę, czyli oczyścić ją z zanieczyszczeń i brzydkich zapachów lub wybielić zęby, usuwając z nich osad powodujący żółty kolor. Największą popularność zyskał jednak jako lek stosowany przy zatruciach pokarmowych - pomaga zwalczać rozwolnienia i wymioty spowodowane spożyciem szkodliwych substancji. Dzięki tym samym zdolnościom, węgiel medyczny jest z powodzeniem wykorzystywany przy przeprowadzaniu detoksu, czyli zabiegu oczyszczającego organizm z toksyn.

Węgiel aktywny - czy jest szkodliwy?

Węgiel aktywowany ma swoje początki sięgające czasów starożytności, kiedy to był używany przy opatrywaniu ran o wyjątkowo przykrej woni. W XIX wieku był przedmiotem eksperymentów naukowych, polegających na badaniu jego właściwości neutralizujących działanie substancji trujących. Przez wszystkie lata naukowcy doszukali się wielu zastosowań węgla i nie dowiedli jego bezpośredniej szkodliwości, jednakże należy pamiętać, że przy zażywaniu go może wystąpić problem z zaparciami. Nie zaleca się także łączyć węgla z lekami, ponieważ pochłania to, co jest w żołądku, zatem neutralizuje dobroczynne działanie zażywanych farmaceutyków. 

Węgiel aktywny - działanie i stosowanieWęgiel aktywny - działanie i stosowanie www.flickr.com

 Węgiel aktywny - gdzie kupić i w jakiej cenie?

Węgiel aktywowany jest dostępny w aptekach, w formie kapsułek lub tabletek. Opakowanie zawierające 30 sztuk to koszt około 5 złotych. Obecnie dostępy jest także w formie granulatu, służącego do przefiltrowania wody. Cena takiego preparatu to około 20 złotych, a niespełna litrowe opakowanie starcza do oczyszczenia 20 litrów wody.

Węgiel aktywny - czy rozpuszcza się w wodzie?

Węgiel medyczny jak najbardziej nadaje się do rozpuszczenia w wodzie, w związku z tym na zachodzie zapanowała już moda na tak zwane "czarne lemoniady". Są to koktajle z dodatkiem właśnie węgla aktywowanego, które mają za zadanie wspomagać organizm podczas detoksu lub codziennej walki z toksynami. Aby przygotować taki napój, należy wymieszać z wodą sok z cytryny oraz miód. Dopiero po połączeniu tych składników, dodajemy dwie kapsułki (lub tabletki) węgla aktywowanego. 

ZOBACZ: Jak na co dzień ograniczyć cukier w diecie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.