Drzemka kawowa (coffee nap). Czy rzeczywiście zapewni nam szybką i skuteczną regenerację?

Coraz częściej możemy usłyszeć o tzw. coffee nap, czyli drzemce kawowej. Jak działa? Czy rzeczywiście zapewni szybką regenerację? W Stanach jest już bardzo popularna... ale zobaczcie sami, na czym polega :)

.. testtube.com

Naukowcy przekonują, że drzemka kawowa to szybki i niesamowicie skuteczny sposób na zwiększenie energii i produktywności w ciągu dnia.

Jak działa na organizm?
Kiedy pijesz kofeinę, przechodzi ona do jelita cienkiego i zostaje wchłaniana do naszego krwiobiegu. Następnie daje tzw. energetycznego kopa do mózgu, poprzez blokowanie receptorów, które powodują senność.

Receptory te sprawiają, że czujesz się senna poprzez spowolnienie aktywności komórek nerwowych mózgu. Kiedy zatem wypijesz kawę - kofeina wiąże receptory, a organizm się budzi. Komórki nerwowe przyspieszają i dodają nam energii oraz zwiększają koncentrację.

Zaletą drzemki kawowej jest fakt że sen naturalnie wiąże receptory

Od chwili wypicia kawy do momentu przyspieszenia naszego metabolizmu mija około 20 minut. Jest to doskonały czas, aby odpocząć i przeznaczyć ten czas na krótką drzemkę.

Nie musisz mocno zasypiać, aby drzemka kawowa zadziałała i przyniosła pożądany efekt. Półsen jest również skuteczny.

Pamiętaj o najważniejszej kwestii – nie powinnaś spać dłużej niż 20 minut, ponieważ będziesz miała problem z obudzeniem się, a chodzi o to, by przebudzić się w momencie kiedy zaczyna działać kofeina!

Dlaczego drzemki pozytywnie wpływają na organizm?

Naukowcy udowodnili skuteczność drzemki kawowej. Badania potwierdzają, że taki rodzaj odpoczynku jest bardziej efektywny niż samo wypicie kawy lub sama drzemka.

 Będziesz wypoczęta, pełna energii i nie będziesz miała najmniejszego problemu z koncentracją.

Przepis na drzemkę kawową 

Kiedy potrzebujesz zastrzyku energii, połóż się do łóżka i wypij (już leżąc w nim) mocne espresso i zdrzemnij się. Po 15- 20 minutach obudzisz się zregenerowana, nie dochodząc do fazy głębokiego snu :)

WIĘCEJ PODOBNYCH PORAD ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.