Erytrytol. Słodka superżywność dla odchudzających się i diabetyków

Stewia, ksylitol a teraz erytrytol - czy to kolejny, słodki, zastępnik cukru, który okaże się chwilową modą? Może jednak będzie miał szansę na stałe zagościć w naszej kulinarnej codzienności - nie tylko jako istotny składnik diety osób zmagających się z nadwagą lub cukrzycą? Erytrytol wyróżnia się na tle innych substancji słodzących na tyle pozytywnie, że bywa przez niektórych ekspertów zaliczany do grupy tzw. superfoods.

Erytrytol - czym jest?

Doskonale wiemy, że nie wszystkie dodatki do żywności, kryjące się pod symbolem "E" są podejrzane z punktu widzenia zdrowia i tak jest np. z kodem E968, który jest handlowym określeniem erytrytolu.

W 2008 r. substancja ta została dopuszczona do użytku w Polsce. Erytrytol, in. erytryt, z chemicznego punktu widzenia należy do alkoholi cukrowych (polihydroksylowych), podobnie zresztą jak lepiej znany ksylitol. Na tym jednak jego podobieństwo do ksylitolu (poza słodkim smakiem) właściwie się kończy na korzyść erytrytolu zresztą.

Erytrytol nie jest metabolizowany w naszym organizmie i jest w całości usuwany wraz z moczem. Dzięki temu nie powoduje wzdęć i problemów z jelitami, co zdarza się w przypadku używania ksylitolu.

Zobacz: Jak wyrzucić cukier z diety? 10-dniowy detoks od cukru

Erytrytol charakteryzuje się wyjątkowym składem prozdrowotnym.Erytrytol charakteryzuje się wyjątkowym składem prozdrowotnym. www.zdrowie.dziennik.pl www.zdrowie.dziennik.pl

Erytrytol - zastosowanie

Substancja ta ma szerokie zastosowanie - zgodnie z rozporządzeniem ministerialnym - w przemyśle spożywczym E968 można stosować m.in. w takich produktach jak: dżemy, galaretki, wyroby cukiernicze, musztardy czy sosy.

W użytku domowym erytrytol sprawdza się jako dodatek do napojów gorących (herbaty, kawy). Można również używać go do pieczenia rozmaitych ciast (problem może być jedynie z ciastem drożdżowym).

Zobacz: Sorbitol - alternatywa dla cukru

Erytrytol - dla odchudzających się i diabetyków

Erytrytol wyglądem przypomina cukier, jest natomiast nieco mniej słodki (ok. 70 proc. słodyczy charakteryzującej sacharozę).

Jego kaloryczność jest bardzo niska, na 1 gram przypada ok. 0,3 kcal, dlatego powinien być oczywistym wyborem dla osób na diecie odchudzającej, które odczuwają "głód" na słodki smak. Wartość kaloryczna produktów z udziałem erytrytolu zmniejsza się nawet o kilkadziesiąt procent.

To nie wszystko - słodzić nim mogą również diabetycy. Słodzik ten nie wpływa bowiem na poziom insuliny i glukozy we krwi.

Czy te cechy wystarczą, żeby uznać erytrytol za superżywność? Oczywiście nie - ale ten zdrowy i najmniej kaloryczny ze wszystkich słodzik ma w sobie coś jeszcze.

Zobacz: Ksylitol - dlaczego warto zastąpić nim biały cukier?

Erytrytol - słodka superżywność?

Jaka jest najprostsza definicja superżywności? Za taką uważa się produkty żywnościowe, które charakteryzują się wyjątkowym składem prozdrowotnym, nie chodzi tu tylko o witaminy, zdrowe kwasy tłuszczowe, czy cenne minerały, ale również składniki, które nie ulegają trawieniu, ale wpływają korzystnie na kondycję organizmu, a wszystko to razem ma właściwości lecznicze.

Zgodnie z tą definicją, erytrytol jak najbardziej możemy nazwać superżywnością. Nie jest trawiony przez organizm (w przeciwieństwie do cukru czy ksylitolu), jest też w pełni wydalany, co oznacza, że nie ulega rozkładaniu i następnie procesowi fermentacji w jelitach. Nie ma więc możliwości, żeby powodował nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak np. biegunki albo wzdęcia. Chociaż ma słodki smak, nie sprzyja powstawaniu próchnicy, wręcz przeciwnie - badania wykazały, że działa przeciwpróchniczo, dzięki blokowaniu nadmiernej aktywności niektórych bakterii występujących w jamie ustnej.

Erytrytol wspiera również nasz organizm w procesie zwalczania wolnych rodników - pełni zatem istotną funkcję antyoksydacyjną, dzięki czemu wspiera kondycję komórek i spowalnia procesy starzenia.

Kolejny niebagatelny atut tego wyjątkowego słodzika to brak efektu uzależnienia (tak jak to ma miejscy w przypadku spożywania sacharozy).

Zobacz: Lucuma. Naturalny słodzik polecany diabetykom

Kaloryczność erytrytolu jest bardzo niska, na 1 gram przypada ok. 0,3 kcal.Kaloryczność erytrytolu jest bardzo niska, na 1 gram przypada ok. 0,3 kcal. www.portal.abczdrowie.pl www.portal.abczdrowie.pl

Erytrytol - produkt naturalny, czy syntetyczny?

Co prawda składnik ten występuje w różnych owocach (m.in. w gruszkach i melonach), w winie, w kukurydzy czy w algach morskich, jednak ten erytrytol, który znajdziemy na półkach sklepowych, pozyskiwany jest w inny sposób.

Powstawać może w wyniku fermentacji drożdży, podczas której glukoza zostaje przekształcona w erytrytol. Wydaje się, że ten sposób produkcji erytrytolu był bardziej wartościowy, jednak produkt ten (i tak dość drogi) może być powszechniej dostępny dzięki możliwości pozyskiwania go w wyniku działania drożdży (Yarrowia lipolytica - występujących m.in. w niektórych gatunkach serów pleśniowych) i tańszej gliceryny.

Wytwarzanie erytrytolu jest ściśle kontrolowane, dzięki temu uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych słodzików świata.

Ceny rynkowe erytrytolu wahają się od ok. 20 do ok. 50 zł za kilogram. Coraz większą popularnością cieszą się produkty, w których składzie występuje zarówno erytrytol, jak i znacznie słodsza od niego, ale mniej neutralna smakowo stewia - dzięki temu produkty te są dużo tańsze i wciąż zdrowsze niż cukier.

Zobacz: 8 największych pułapek dietetycznych

Erytrytol, czyli słodzenie bez wad?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, erytrytol nie wykazuje żadnych skutków ubocznych i o czym wspominaliśmy już wyżej - nie uzależnia, jest niemal bezkaloryczny, nie obciąża też naszego układu trawiennego. Czy nie brzmi to zbyt słodko?

Sceptyków taka jednoznaczna i optymistyczna recenzja erytrytolu jako superżywności, na pewno nie zadowoli.

Jak w przypadku każdej nowości i mody, również tej dietetycznej, pojawiają się produkty różnej jakości. Nie da się zatem nie zauważyć głosów przestrzegających przed kupowaniem tańszego erytrytolu, który może być wytwarzany z kukurydzy pochodzącej z upraw GMO.

Sięgajmy więc po sprawdzone produkty, z pewnych źródeł.

Erytrytol - cena

Paczka erytrytolu, około kilogramowa kosztuje od 20 do 35 złotych. Znajdziemy go w stacjonarnych i internetowych sklepach ze zdrową żywnością.

www.wygodnadieta.pl

Zobacz: Inulina - zdrowy zamiennik cukru

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.