Zdrowe przekąski. Ile można ich zjeść?

Orzechy, suszone owoce czy wafle ryżowe. Są zdrowe i bogate w cenne składniki odżywcze. Jednak z niczym nie należy przesadzać. Nawet te zdrowe przekąski mogą sprawić, że przytyjemy. Sprawdź, jakie porcje będą optymalne, by zapewnić ci zgrabną figurę i świetne samopoczucie.

.. .

1. Suszone figi

Odpowiednia porcja: 3 sztuki

Suszone figi są bardzo słodkie, więc taka porcja jest wystarczająca. Te suszone owoce oprócz dużej ilości potasu i żelaza zawierają niestety też sporo kalorii. Warto po nie sięgać po ciężkim treningu.

.. .

2. Chipsy jabłkowe

Odpowiednia porcja: 3-4 plasterki

Owocowe chipsy są zdrową alternatywa dla tradycyjnych, bardzo tuczących chipsów. Należy mieć jednak na uwadze, że suszone owoce są zawsze bardziej kaloryczne niż te świeże. Przykładowo, świeże jabłko ma około 50 kalorii, zaś 5 średnich plasterków suszonego jabłka to... 70 kalorii!

Z drugiej strony jabłka są bogate w błonnik pokarmowy, więc warto po nie sięgać.

.. .

3. Suszona żurawina

Optymalna porcja: 3 łyżki stołowe

Suszona żurawina jest bogata w przeciwutleniacze, korzystnie wpływa na nasze drogi moczowe (dzięki zawartości proantocyjanów) i ma mniej kalorii od rodzynek. Jest źródłem fosforu, potasu i magnezu.

.. .

4. Marchewki

Odpowiednia porcja: 2 opakowania świeżych, małych marchewek

Jedno opakowanie małych marchewek, które możemy znaleźć w sklepach, ma około 50 kalorii. Świeże marchewki mają bardzo mało kalorii i są naturalnym źródłem beta-karotenu, czyli prowitaminy A, która pomaga utrzymać w dobrej kondycji nasz wzrok.

.. .

5. Jogurt

Odpowiednia porcja: jeden jogurt bez cukru + zdrowe dodatki

Jeżeli wybierasz jogurt bez cukru, bogaty w białko, wtedy możesz zjeść spokojnie całe opakowanie. Pamiętaj, że owocowe, dosładzane jogurty w jednym opakowaniu mogą mieć nawet 200 kalorii!

Dlatego wybieraj naturalne jogurty i dodawaj do nich swoje ulubione dodatki, na przykład świeże owoce czy orzechy. Będzie zdrowiej i mniej tucząco!

.. .

6. Orzechy

Odpowiednia porcja: jedna garść

W jednej garści orzechów znajduje się około 180 kalorii, dlatego nie warto przesadzać. Orzechy są źródłem fosforu, magnezu, żelaza, potasu i zdrowych dla naszego organizmu tłuszczów, jednak jedzone w nadmiarze mogą sprawić, że przytyjemy.

.. .

7. Ciemna czekolada

Odpowiednia porcja: trzy kostki czekolady, takiej która zawiera minimum 70% kakao

Będzie to odpowiednia dawka magnezu (wspomaga pracę układu nerwowego) i potasu (sprzyja naszemu sercu).

.. .

8. Wafle ryżowe

Odpowiednia porcja: 3 wafle

Jeden wafel ryżowy ma około 33 kalorii. Tutaj jednak też należy znać umiar.

Wiele osób będących na diecie sięga po wafle ryżowe, bo są sycące i mają niewiele kalorii. Pamiętajmy jednak, że lepiej je zjeść w ciągu dnia niż wieczorem, bo to są jednak węglowodany!

WIĘCEJ PORAD ZNAJDZIESZ TUTAJ .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.