Guma guar - Co to jest? Pomaga czy szkodzi?

Guma guar od pewnego czasu budzi pewne kontrowersje, zwłaszcza wśród osób starających się dbać o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Obecnie substancja ta jest stosowana w wielu różnych produktach spożywczych, dlatego warto dowiedzieć się na jej temat czegoś więcej. Być może okaże się to bowiem pomocne w podjęciu decyzji czy powinniśmy unikać takich właśnie produktów.

Co to jest guma guar?

Warto zaznaczyć, że guma guar jest substancją naturalną, którą pozyskuje się z nasion rośliny Cyamopsis tetragonoloba. Występuje ona przede wszystkim w zachodnich regionach Indii, ale można się na nią natknąć również na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W związku z tym, że guma guar posiada właściwości zagęszczające oraz emulgujące, jest ona substancją bardzo chętnie wykorzystywaną w przemyśle spożywczym oraz kosmetycznym. Co ciekawe spożywanie gumy guar przez jakiś czas było uważane za niezbędny element niektórych diet. Ostatnio uległo to jednak zmianie, gdyż mimo, iż substancja ta jest uważana za bezpieczną, według niektórych wzbudza zbyt duże wątpliwości.

Guma guar - właściwości

Dlaczego substancja ta bywa tak chętnie stosowana przez osoby dążące do wypracowania idealnej figury? Guma guar zawiera w sobie bowiem błonnik, który jest rozpuszczalny w wodzie. Dzięki temu, posiada ona właściwości przeczyszczające, a dodatkowo po jej spożyciu szybciej pojawia się uczucie sytości.

Bardzo ważny jest również fakt, iż najważniejszym składnikiem gumy guar jest galaktomannan, który nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym, a więc nie dostarcza do organizmu żadnych kalorii. Nie można się zatem dziwić, że tak chętnie stosuje się go w różnego typu kuracjach odchudzających.

Guma guar szkodliwa?

Aby jednak spożycie gumy guar przynosiło naszemu organizmowi jedynie pozytywne efekty należy przyjmować ją w racjonalnych dawkach. Niestety, ze względu na fakt, iż jest ona uważana za substancję bezpieczną w użyciu, dotychczas nie zostały określone jakiekolwiek normy jej spożycia, dlatego tak jak w wielu innych przypadkach należy zdać się na zdrowy rozsądek.

A co może nas spotkać jeśli dostarczymy naszemu organizmowi zbyt dużo gumy guar? Wówczas będziemy narażeni na takie nieprzyjemne dolegliwości jak chociażby wzdęcia, biegunkę lub mdłości. Zaszkodzimy zatem swoim jelitom jak i całemu organizmowi, ale z pewnością ucierpi na tym również nasze samopoczucie. Dlatego też, jeśli zdecydujemy się na wprowadzenie do naszej diety gumy guar, powinniśmy pamiętać o umiarze w jej przyjmowaniu.

Guma guar - gdzie kupić?

Guma guar dostępna jest przede wszystkim w postaci proszku, który można nabyć na przykład w sklepach ze zdrową żywnością. Bez problemu, można także znaleźć mnóstwo ofert sprzedaży tego produktu, w sklepach internetowych, w których ceny bywają bardzo konkurencyjne. Przed dokonaniem zakupu warto zatem nieco "poszperać" w sieci i sprawdzić czy w danym sklepie, w którym oferowana jest guma guar cena nie jest zawyżona. Dzięki temu będziemy mogli nieco zaoszczędzić lub po prostu nabyć większe opakowanie produktu.

Zobacz wideo
Więcej o: