Ten prosty trik stosowany podczas gotowania uchroni cię przed dodatkowymi kilogramami

Biały ryż jest tani, sycący i smaczny. Niestety posiada jeden minus - ma sporo kalorii. Nie musicie jednak z niego rezygnować. Wymyślono świetny trik kulinarny, który zredukuje o połowę (!) kalorie w ryżu. Jaki?

Naukowcy ze Sri Lanki dodali do wrzącej wody (tuż przed ugotowaniem ryżu) olej kokosowy w ilości 3% masy surowego ryżu, następnie przygotowali potrawę i pozostawili do ostygnięcia. Wyniki badań wprawiły ich w osłupienie!

Dodanie lipidu, jakim jest olej kokosowy zmienia strukturę ryżu, zmniejszając strawność skrobi, co za tym idzie - ugotowany w ten sposób ryż ma o połowę mniej kalorii! Trzymanie ryżu po przyrządzeniu w niskiej temperaturze również wpływa na proces zmniejszenia liczby kalorii.

ffffffffffffffff telegraph.co.uk telegraph.co.uk

Naukowcy przebadali w ten sposób 38 różnych odmian białego ryżu i za każdym razem dodanie oleju kokosowego przed ugotowaniem obniżało ilość kalorii (w tak zwanych "niezdrowych" odmianach o 12%, zaś w zdrowszych o ponad 50%).

Wskazówki:

Łyżkę oleju kokosowego należy włożyć do garnka przed ugotowaniem ryżu. Dodać ryż i przemieszać, następnie dolać wodę tak, by zakryła ryż. Energicznie wymieszać i ugotować ryż na sypko.

Dodanie organicznego oleju kokosowego tłoczonego na zimno zmniejsza ilość kalorii w ryżu, a przy tym w ogóle nie zmienia smaku potrawy. Genialne, prawda?

ffffff news247.info news247.info

Więcej  historii znajdziesz  TU .

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.