Dym tytoniowy zatruwa nie tylko płuca, lecz także cały organizm, dlatego proces oczyszczania płuc po rzuceniu palenia należy rozpocząć od detoksykacji organizmu. W jadłospisie palacza i osoby zrywającej z nałogiem główną rolę powinny odgrywać produkty, które regenerują rzęski odpowiadające za oczyszczanie płuc.
Idealnym produktem oczyszczającym nasze płuca jest rozmaryn. Posiada on właściwości rozgrzewające, dzięki czemu pomaga oczyszczać płuca z flegmy i toksycznych substancji. Zwiększa cyrkulację powietrza i rozluźnia obkurczone kanaliki oskrzelowe, tym samym poprawiając kondycję dróg oddechowych. Dodatkowo jest przeciwutleniaczem, dzięki czemu zapobiega rozwojowi raka płuc.
Tymianek działa rozkurczowo i wykrztuśnie. Pomaga on w odksztuszaniu szkodliwych substancji z płuc.
Imbir posiada olejki eteryczne, które rozgrzewają płuca, rozrzedzają śluz i pobudzają jego wydzielanie. Dzięki temu organizm szybciej usuwa substancje chorobotwórcze.
Chrzan również bardzo dobrze sprawdzi się jako produkt oczyszczający. Zawarta w nim synigryna, która nadaje charakterystyczny, ostry smak, skutecznie zwalcza bakteryjne infekcje dróg oddechowych.
Nie tylko zioła i przyprawy sprawią, że nasz organizm po rzuceniu palenia będzie oczyszczony. Idealnie sprawdzają się też owoce takie jak: ananas, suszona morela, bądź brzoskwinia oraz awokado.
W składzie ananasa znajduje się bromelaina - enzym z grupy proteaz, wyodrębniony z soku mlecznego ananasa. Bromelaina absorbuje toksyczne substancje i chore komórki znajdujące się w płucach. Wspomaga także rozkład białek do aminokwasów, które są wykorzystywane w celu budowy nowych komórek.
Awokado jest także pełne antyoksydantów, które oczyszczają płuca. Suszone morele i brzoskwinie zawierają dużo beta-karotenu, który wspomaga pracę układu oddechowego.
Idealnie sprawdza się też cytryna, karczochy czy czosnek. Zioła, które oczyszczą nasz organizm to np. pokrzywa, dziurawiec i mięta.
Bardzo ważne jest też uzupełnianie płynów. Należy pamiętać o wypiciu minimum 8 szklanek wody. Niegazowana woda sprawia, że nikotyna jest szybciej wydalana z organizmu.