Guarana - by zdrowo schudnąć

Guarana (a właściwie Paullinia cupana), nazywana również ciernioplątem, bądź osmętą, to występujący w dorzeczu Amazonki i Pary gatunek rośliny z rodziny mydleńcowatych. Roślina ta stale zyskuje coraz większą popularność dzięki swoim wspaniałym, zdrowotnym właściwościom - między innymi odchudzającym. Co warto o niej wiedzieć?

Co to jest guarana?

Guarana to gatunek pnącza z rodziny mydleńcowatych, którego właściwa nazwa to Paullinia cupana, ale który zwany jest guaraną od nazwy kwaśno-gorzkiego napoju, który jest przyrządzany z tej rośliny przez plemię Guarani.

Guarana jest rośliną leczniczą, która słynie z tego, że - jak odkryto - posiada jeszcze większą zdolność syntezy kofeiny, niż kawa. Jest w niej aż 4 razy więcej tej energetycznej substancji! Świat Zachodu odkrył tą roślinę na przełomie XVII i XVIII wieku. Nazwa łacińska została wymyślona na cześć niemieckiego lekarza, Christiana Franza Paullini.

Zobacz: 25 produktów, które ułatwią odchudzanie

Guarana - działanie

W nasionach guarany znajduje się guaranina, która posiada owe niezwykłe, energetyczne właściwości. Spożywając guaranę - czy to w postaci tabletek, czy herbaty - pobudzamy organizm, zapewniając mu energię do wzmożonego wysiłku. Właśnie w takim celu stosują zresztą tą roślinę plemiona brazylijskie - jako substancję pobudzającą w okresie wytężonej pracy. Guarana stymuluje układ nerwowy, usprawnia zapamiętywanie, poprawia koncentrację, oddala zmęczenie, a także poprawia nastrój i dodaje sił. To właśnie dlatego roślina stała się tak popularna i zaczęto z niej wytwarzać pomocne suplementy diety.

W dodatku - jak się okazuje - guaranina działa znacznie dłużej niż zwykła kofeina. Efekty jej spożycia utrzymują się w organizmie nawet do 6 godzin! Zawiera ona również mniej niepożądanych, szkodliwych substancji, dlatego też jest uznana za bezpieczną. Niegdyś stosowano ją jako afrodyzjak, lek moczopędny, a także doskonały środek między innymi na malarię, czy też zapobiegający biegunce, gorączce, a nawet bólom głowy. Największą sławę przyniosły guaranie jednak jej właściwości odchudzające!

Sprawdź: Zielona kawa - cenne wsparcie dla będących na diecie

Guarana na odchudzanie

Czu guarana rzeczywiście jest doskonałym medykamentem na zrzucenie zbędnych kilogramów? Okazuje się, że tak - wszystko dzięki guaraninie i kofeinie. Wiadomo powszechnie, że kofeina jest termogenikiem, to znaczy, że podnosi ciepłotę ciała, pobudzając tym samym organizm do przyspieszenia procesu przemiany materii. W ten sposób pokarm jest szybciej przetwarzany - szybciej też sięga po zapasy zmagazynowane w tkance tłuszczowej. Następuje zatem jej spalenie, a my chudniemy!

Guarana pobudza też - jak wspomniano - do zwiększonego wysiłku, działając regenerująco i zwiększając energię. Mamy jej zatem więcej do treningu i lepiej się po nim czujemy. To wspaniały środek dla wszystkich tych, którzy pragną schudnąć stosując dietę i intensywnie ćwicząc!

Guarana - skutki uboczne

Guarana to substancja bezpieczna. Jedyne niebezpieczeństwo tkwi w sporej ilości kofeiny, która się w niej znajduje, a której nie wolno przecież przedawkować, ponieważ może to mieć swoje negatywne konsekwencje zdrowotne. Guarany nie powinny zatem przyjmować osoby, które są uczulone na kofeinę oraz taniny. Nie wolno też spożywać jej w nadmiernych ilościach.

Dlaczego? Ponieważ przedawkowanie kofeiny może między innymi doprowadzić do osteoporozy - wszak wypłukuje ona wapń z kości. Nie powinny jej przyjmować osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, jak również chorzy na padaczkę i ci, którzy przyjmują już inne leki o działaniu pobudzającym.

Sprawdź: Żurawina dla zdrowia i zgrabnej sylwetki

Więcej o:
Copyright © Agora SA