Ziemniaki - warzywo z Ameryki Południowej
Ziemniak to gatunek rośliny, należący do rodziny psiankowatych. Warzywo to wywodzi się z Ameryki Południowej, skąd rozprzestrzeniło się na inne kontynenty. Do Europy ziemniaki zostały przywiezione w XVI wieku, a już w wieku XVII była to roślina uprawiana powszechnie.
Najprawdopodobniej odkrywcą ziemniaków dla Europy był Pizarro i jego wyprawa z 1532 roku, która dotarła do Andów i północnych części Peru. To właśnie tam, jeszcze w czasach prehistorycznych, uprawiali ziemniaki Inkowie.
Ziemniak - witaminy i składniki odżywcze
Ziemniaki są doskonałym źródłem skrobi - czyli węglowodanu, który zapewnia nam energię na długi czas. To właśnie skrobia odpowiada także za uczucie sytości, które pojawia się po spożyciu ziemniaków. Dzięki niej już po małej porcji czujemy się pełni, a zatem więcej czasu musi upłynąć, zanim sięgniemy po kolejne pożywienie. Wszystko to sprawia, że ziemniaki są polecane przez dietetyków - z racji na dużą ilość energii, jaką dostarczają, uczucie sytości, jakie towarzyszy ich spożyciu, a także małą ilość kalorii (o czym szerzej opowiemy za chwilę).
W ziemniakach można odnaleźć także i inne, wartościowe składniki - jak witamina C, witamina PP oraz witaminy B1, B2 i B6. Znajdziemy w nich także nieco witaminy A i E. Są także doskonałym źródłem potasu - który odpowiada za obniżenie ciśnienia krwi - jak również wapnia, fosforu, magnezu, cynku, miedzi, manganu i żelaza. Widać zatem, że tak popularne i często niedoceniane warzywo zawiera w sobie istną mieszankę zdrowotną, dostarczającą do naszego ciała wartościowe witaminy i sole mineralne. W ziemniakach znajdziemy też rozpuszczalne cukry i kwasy tłuszczowe, a także - o czym niewiele osób wie - związki fenolowe, czyli przeciwutleniacze. To one odpowiadają za opóźnienie procesów starzenia skóry i wykazują działanie przeciwnowotworowe. Ziemniaki to zatem samo zdrowie - jeśli tylko wiemy, jak je właściwie przyrządzić!
Ziemniaki - kaloryczność
Wbrew temu, co powszechnie się sądzi, ziemniaki nie tuczą - mają na to po prostu zbyt mało kalorii. W 100 gramach ziemniaków znajdziemy bowiem jedynie 73 kalorie, co daje mniejszą wartość energetyczną niż oferują nam na przykład banany. Problem polega na tym, w jaki sposób ziemniaki się szykuje i przede wszystkim, z czym się je podaje - a najczęstszym ich sąsiadem jest kapusta i sznycel.
Jeśli chodzi o ziemniaki gotowane, kalorie, jakie się w nich znajdują równe są liczbie 86. Kalorii w ziemniakach puree jest nieco więcej - 92. Jeśli jednak do puree dodamy masła, wartość ta jeszcze wzrasta - do 132 kalorii w 100 gramach produktu. W ziemniakach smażonych kalorie równe są liczbie 114 (jeśli smażymy je na oleju), więc i bez dodatku masła jest to liczba całkiem spora. Aby spalić ich równowartość, należy biegać przez 8 minut, jeździć na rowerze przez 14 minut, bądź też chodzić umiarkowanym tempem przez niecałe pół godziny.
Ziemniaki nie są jednak aż tak kaloryczne, jak się wydaje - uczucie ciężkości po obiedzie z ich udziałem najczęściej wiąże się z innymi składnikami, jakie znajdują się na talerzu. Dlatego też dodatki do ziemniaków dobierajmy dobrze - i w odpowiedniej ilości. W takim wypadku będziemy mogli spożywać potrawy z ziemniaków także będąc na diecie - dzięki czemu będziemy mieć energię do ćwiczeń i pozbędziemy się uczucia głodu na długi czas.