Pasztet - król na francuskich stołach
Pasztet to jedno z czołowych dań kuchni francuskiej o długiej i bogatej historii. Wielu osobom pasztet kojarzy nam się głównie ze sklepowymi, niczym niewyróżniającymi się dodatkami do pieczywa, jednak w istocie jest to potrawa wykwintna, posiadająca wiele tradycyjnych, skrzętnie przestrzeganych receptur, komponowana z wysokiej jakości składników i obficie wzbogacana specjalnie wyselekcjonowanymi przyprawami oraz szlachetnymi alkoholami. Choć dobrze przyrządzony pasztet drobiowy kusi swoim niepowtarzalnym smakiem, pojawia się pytanie, czy jest to odpowiednia potrawa dla osób dbających o szczupłą sylwetkę.
Pasztet drobiowy - kalorie
W tradycyjnym pasztecie znaleźć można duże ilości mięsa i podrobów, a także "wypełniacze" czyli bułkę czerstwą lub tartą bądź mąkę. Obecność tych składników sugeruje, że jest to danie wysokokaloryczne i niewskazane dla osób dbających o linię. W istocie jednak czasami można sobie na nie pozwolić.
W 100 gramach klasycznego pasztetu drobiowego pieczonego znajdziemy około 200 - 250 kcal. Nie jest to więc najbardziej dietetyczna przekąska, ale z drugiej strony nie jest to też żadna kaloryczna bomba. Co więcej, pasztetu nie spożywa się w dużych ilościach. Na ogół na jeden posiłek przypada około jeden - dwa plastry pasztetu, co daje nam jedynie około 50 - 80 kcal. Zawartość i przyswajalność kalorii z pasztetu można jeszcze bardziej ograniczyć stosując pewne dietetyczne triki przy jego przyrządzaniu.
Domowy pasztet drobiowy - przepis dla dbających o linię
Jeśli chcemy mieć pewność co do jakości i niskiej kaloryczności pasztetu, warto zrezygnować ze sklepowych produktów z nieznaną zawartością, a zamiast tego wykorzystać dietetyczny przepis na pasztet drobiowy domowej roboty.
Przygotowujemy: około 1 kg chudego mięsa drobiowego bez skóry, 30 dag wątróbki drobiowej, czerstwą bułkę z mąki razowej lub grahamkę (opcjonalnie około 3 łyżek otrąb lub siemienia lnianego), 3 marchewki, małego selera, pietruszkę, 2 jaja, 2 cebule, czosnek, wybrane przyprawy (np. gałkę muszkatołową, natkę pietruszki, szałwię, imbir, majeranek, koperek, cząber, oregano, pieprz, paprykę).
Kurczaka gotujemy wraz z warzywami, zielem angielskim i listkiem laurowym. Wątróbkę przesmażamy z cebulką na niewielkiej ilości oliwy. Następnie ostudzone i obrane mięso, a także warzywa i wątróbkę przepuszczamy dwa razy przez maszynkę. Do masy dodajemy uprzednio namoczoną bułkę (albo otręby lub mielone siemię lniane), jaja, wyciśnięty czosnek. Dodajemy sól i przyprawy, wyrabiamy na jednolitą masę. Następnie przekładamy masę do nasmarowanej olejem formy i pieczemy w temperaturze 180 - 200 stopni przez około godzinę.
Przepis na pasztet domowy w wersji wegetariańskiej
Pasztet to potrawa, która znakomicie sprawdzi się również w wersji wegetariańskiej. Zamiast mięs jej bazę będą stanowić wówczas ugotowane i zmielone warzywa. Do jarskiego pasztetu szczególnie będą pasować takie warzywa, jak: fasola, soja, ciecierzyca, marchew, soczewica. Można też użyć kilku różnych warzyw. Innym wariantem wegetariańskim jest pasztet z kaszy. Bez względu na wybraną wersję, pamiętajmy o zastosowaniu dużej ilości przypraw, bo to właśnie one są sekretem smaku tego dania.