Fenyloalanina - aminokwas dla sportowców

Fenyloalanina jest organicznym związkiem chemicznym z grupy kwasów egzogennych, którego ludzki organizm nie potrafi wytwarzać samodzielnie. Odkryto, iż ten aminokwas hamuje również uczucie głodu, dlatego jest polecany osobom odchudzającym się i uprawiającym sport. Na co jeszcze wpływa i co dokładnie o nim wiemy?

Czym jest fenyloalanina?

Fenyloalanina jest egzogennym aminokwasem, który pełni bardzo istotną rolę w naszym organizmie, a jednocześnie którego ciało człowieka nie potrafi samo wytwarzać - konieczne jest zatem spożywanie odpowiednich pokarmów, bądź też przyjmowanie fenyloalaniny w postaci suplementów diety. To jeden z 20 aminokwasów kodowanych przez DNA, stanowiących podstawowy budulec powszechnie występujących białek.

Istnieje choroba - fenyloketonuria - która prowadzi do gromadzenia się fenyloalaniny w organizmie i pojawienia się innych, związanych z jej stałym nadmiarem problemów. To choroba genetyczna, wrodzona, przy której należy stosować odpowiednią dietę.

Co jeść przed treningiem i po treningu?

Trening kontra depresja. Jak ćwiczenia poprawiają samopoczucie?

Właściwości fenyloalaniny

Fenyloalanina pełni bardzo ważną rolę w organizmie człowieka i zarówno jej nadmiar, jak i niedobór mogą być groźne dla zdrowia, przy czym niedobór o wiele bardziej. Zwykle zbyt duże stężenie fenyloalaniny we krwi ma charakter przejściowy i może wywołać u człowieka spadek poziomu serotoniny (nazywanej hormonem szczęścia), co może skutkować gorszym samopoczuciem. Obserwowane jest także pogorszenie pracy układu nerwowego.

Niedobór tego aminokwasu ma jednakże o wiele większe konsekwencje - może doprowadzić między innymi do depresji, niedokrwistości, problemów z pamięcią, obniżonego poziomu białka w surowicy krwi, a także impotencji i wypadania włosów.

Fenyloalaninę należy utrzymywać na właściwym poziomie, ponieważ jej rola w naszym organizmie jest doniosła - odpowiada ona za syntezę hormonów tarczycy, nadnercza, substancji barwnikowych oraz białek ustrojowych. Tylko jej odpowiednia ilość zapewni nam również prawidłową pracę układu nerwowego.

Ponadto naukowcy odkryli, iż fenyloalanina może również wpływać na odchudzanie! Przede wszystkim dodaje energii, zwiększa wytrzymałość oraz odporność na ból. Mamy zatem o wiele więcej siły do treningu i dużo lepszy humor. Zadowoleni ludzie są mniej głodni - zresztą, fenyloalanina hamuje odczuwanie głodu. Z tego względu produkty, w których występuje powinny być spożywane przez osoby otyłe i sportowców.

Rostbef - źródło białka dla sportowców

Gdzie występuje fenyloalanina?

Jeśli nie chcemy, aby fenyloalaniny było w naszym organizmie zbyt dużo, musimy wystrzegać się większości produktów typu "light" - do ich produkcji stosowany jest bowiem słodzik aspartam. Unormowana ilość aspartamu nie ma żadnych skutków ubocznych, ale jeśli ktoś codziennie korzysta z rzeczy reklamowanych hasłem "0 kalorii", może w końcu mieć problem. Zbyt duża ilość aspartamu - i fenyloalaniny - we krwi źle wpływa na zdrowie nastolatków, kobiet w ciąży, osób walczących z nowotworem skóry, nadciśnieniem tętniczym, a także leczących się z depresji.

Źródłem fenyloalaniny są liczne suplementy diety dla sportowców. Znajdziemy ją także w takich produktach jak DL-fenyloalanina, o działaniu przeciwbólowym i przeciwdepresyjnym. Przede wszystkim zaś w produktach spożywczych - a raczej zawartych w nich białkach. Fenyloalaninę znajdziemy w mięsie, rybach, serach, mleku i jego przetworach, a także owocach i warzywach (na przykład w ziemniakach).

Jak zgubić brzuch. Radzą lekarz, dietetyczka i trenerka

Fenyloalanina - cena może być zróżnicowana

Jeśli postanowimy przyjmować fenyloalaninę w postaci suplementów diety, warto uświadomić sobie, że ich cena jest bardzo zróżnicowana. Wspomniana wcześniej DL-fenyloalanina kosztuje ponad 30 złotych za 100 gramów (w postaci proszku) i ponad 70 złotych za 60 kapsułek.

Dzięki spożyciu tego aminokwasu nie tylko poprawia nam się nastrój, lecz również mniej bolą nas mięśnie i stawy, nadwątlone po intensywnym treningu. Ponadto nie czujemy uporczywego głodu na diecie odchudzającej. Właśnie dlatego jest to idealny produkt dla osób dbających o swoją wagę!

Serwatka a odchudzanie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.