Witamina B - jej niedobór przeszkadza schudnąć!

Witamina B potrzebna jest organizmowi człowieka do prawidłowego funkcjonowania - ale prócz zdrowia, na jej niedoborze może ucierpieć również nasza waga. Właśnie witaminy z grupy B są szczególnie cenne w trakcie stosowania diety odchudzającej - zwłaszcza witamina B2. Skąd bierze się jej niezwykła właściwość, w czym jeszcze pomaga i w czym ją znajdziemy?

Witaminy z grupy B są pomocne przy odchudzaniu

Witaminy z grupy B są bardzo ważne w diecie odchudzającej. Przyspieszają bowiem metabolizm, umożliwiając uzyskanie pięknej i zgrabnej sylwetki. Witamina B1 i witamina B2 biorą udział w spalaniu węglowodanów, a witamina B7 pomaga przetwarzać kwasy tłuszczowe. Wszystkie one wpływają również na pracę tarczycy - a wiadomo, że problemy z tym organem mogą powodować również kłopoty z wagą. Dlatego lepiej dbać o właściwą ilość witamin z grupy B w swojej diecie.

Oczywiście, w żadną stronę nie można przesadzić (nadmiar witamin także jest szkodliwy), ale niedobór witamin z grupy B może wywołać zmiany skórne, niedokrwistość, zaburzenia układu nerwowego oraz zmiany zapalne w przewodzie pokarmowym. Jeśli chorujemy - a nie wiemy dlaczego - być może chodzi o brak witamin!

5 podstawowych błędów w diecie

Witamina PP - najlepszy obrońca Twojej skóry

Właściwości witaminy B2

Witamina B2 jest organicznym związkiem chemicznym, będącym połączeniem rybitolu i flawiny. Jej niedobór może powodować stan zapalny błon śluzowych oraz zaburzenia w układzie nerwowym. Pogorszenie wzroku, światłowstręt, wypadanie włosów, zawroty głowy, bezsenność, pleśniawki, dystrofie mięśni - to tylko niektóre objawy jej niedoboru.

Dziennie potrzebujemy około 1,5 mg tej witaminy, a jednak zdarza się, iż wartość ta nie zostaje uzyskana. Rzecz jasna, w zależności od płci i wieku zapotrzebowanie na nią rośnie lub spada - dorośli mężczyźni potrzebują około 1,3 mg witaminy B, kobiety 1,1 mg, a dzieci do 9 roku życia tylko 0,9 mg. Kobiety w ciąży i kobiety karmiące znacznie więcej - odpowiednio 1,4 i 1,6 mg. Przy tym z uwagi na ciężkie wchłanianie, jest to witamina, której raczej nie da się przedawkować - ewentualny nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Oczywiście, szkodliwą dawkę można podać poprzez zastrzyk, jednak nie ma takich obaw w przypadku zażywania środków doustnych. Dlatego lepiej przyjmować suplementy, niż cierpieć z powodu jej niedoboru.

Produkty bogate w żelazo podniosą wydolność organizmu

Witamina B2 doda nam energii

Witamina B2 - czyli inaczej ryboflawina - została opisana dopiero w roku 1932, ale bardzo szybko zrozumiano, jak ważna jest dla naszego zdrowia. Okazuje się, że ma także wpływ na odchudzanie! Brak witaminy B2 wpływa na rozregulowanie organizmu, jako że uczestniczy ona w przemianach podstawowych składników odżywczych - jak białko, tłuszcze i węglowodany. Przy jej udziale wytwarzana jest również energia, której tak potrzebujemy w czasie treningów!

Witamina B2 pomaga spalać węglowodany i zamieniać je na wspomnianą energię - a zatem produkty żywnościowe nie będą odkładały się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, lecz dodadzą nam sił w walce o szczupłą sylwetkę! Jeśli tylko - rzecz jasna - będziemy jeść odpowiednie produkty, które pomogą dostarczyć ryboflawinę do naszego organizmu.

Co jeść przed treningiem i po treningu?

Gdzie kryje się witamina B2?

O witaminę B2 tak naprawdę nietrudno i prowadząc zdrowy tryb życia oraz zdrowo się odżywiając, nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów z zapewnieniem organizmowi jej właściwej dawki. Okazuje się jednak, że - zwłaszcza w momencie odchudzania - przestajemy jeść niektóre produkty, w jakich się znajduje. Skutkiem tego może być zatrzymanie się wagi - a przecież pragnęliśmy schudnąć! Dlatego jadłospis odchudzający warto przygotowywać bardzo rozsądnie!

Kasza jaglana na obiad [4 PRZEPISY]

Witaminę B2 znajdziemy w:

- migdałach

- grzybach

- chudych serach

- mleku

- jogurcie

- kefirze

- jajkach

- rybach (łosoś, makrela, pstrąg)

- dziczyźnie

- wątrobie

- fasoli

- grochu

Owoce a kalorie: banany

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.