Wanilia - przyprawa, która pomaga schudnąć

Wanilia jest jedną z najpopularniejszych przypraw w Polsce - wszyscy dobrze znamy jej wspaniały aromat i smak! Jest również jedną z najdroższych przypraw na świecie, a jednak w tym przypadku sprawdza się założenie, że drogi znaczy dobry! Wanilia bowiem posiada wiele leczniczych właściwości, a ponadto wspomaga odchudzanie!

Wanilia płaskolistna

Wanilia to rodzaj roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych, które rosną w strefach tropikalnych. Mimo aż 109 znanych gatunków, to właśnie wanilia płaskolistna jest stosowana jako przyprawa. Owoce tej rośliny popularnie zwane są "laskami wanilii". W stanie dzikim można znaleźć ją w Ameryce Południowej oraz Środkowej - w jej tropikalnych strefach.

Owoce rośliny zbiera się jeszcze przed tym, gdy w pełni dojrzeją. Są suszone, odpowiednio preparowane oraz sprzedawane - to one zawierają bowiem wanilinę, znaną substancję o intensywnym zapachu i smaku.

Kawa rozpuszczalna, palona, z cukrem, z mlekiem? Jaka kawa jest najzdrowsza?

Przyprawy na lepsze trawienie

Wanilia jest uważana za przyprawę leczniczą

Wanilia została sprowadzona do Europy już w wieku XVI przez hiszpańskich konkwistadorów, którzy zostali nią poczęstowani przez Azteków. Na początku chodziło jedynie o walory smakowe, ale obecnie wanilia wykorzystywana jest również jako roślina lecznicza. Przede wszystkim jej zapach pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, zatem stosuje się ją w aromaterapii. Także jej spożywanie jest jednak wielce wskazane, ponieważ roślina znakomicie radzi sobie z problemami żołądkowymi. Działa rozkurczowo, reguluje menstruację, działa przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo.

Wanilia została zaliczona do przeciwutleniaczy, które działają przeciwnowotworowo oraz opóźniają procesy starzenia się skóry. Właśnie dlatego jest również stosowana w kosmetyce - jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych. Ponadto olejek waniliowy wzmacnia włosy!

Czy cynamon jest trujący?

Wanilia jest jedną z najcenniejszych przypraw

Jak już wspomniano, wanilia jest jedną z najdroższych przypraw na świecie (kilogram prawdziwych lasek wanilii kosztuje od 300 do 1200 złotych!) - ale przecież niekoniecznie trzeba się decydować na wanilię w laskach. Kupować można także wanilię w proszku, bądź też ekstrakt lub olejek waniliowy.

Warto pamiętać, że jednak najwięcej zalet posiada właśnie suszona laska wanilii, a inwestując w nią nie wydajemy wcale pieniędzy jednorazowo - w przypadku stosowania jako dodatek do kompotu, czy sosu, laski wanilii po ugotowaniu należy wyjąć i wysuszyć, gdyż można je zastosować jeszcze 3 lub 4 razy! Wanilię warto dodawać do ciast, budyniów, kremów i wszelakich deserów!

Zupa tajska - najlepsze przepisy

Wanilia odchudza i dodaje energii

A co z właściwościami odchudzającymi wanilii? Podobnie jak szafran i ziele angielskie, pomaga ona zrzucić nadmiar zbędnych kilogramów. Odtruwa żołądek i wspomaga trawienie, co wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej i przyspieszenie metabolizmu. Ponadto wanilia dodaje energii i poprawia samopoczucie (polecana jest nawet osobom cierpiącym na depresję!), dzięki czemu mamy więcej siły do treningu i bardziej chce nam się ćwiczyć - nawet w pochmurny, jesienny dzień!

Poza tym olejek waniliowy pomaga zmniejszyć napięcie mięśni oraz łagodzi ból stawów - co przy intensywnym wysiłku przydarza się każdemu bardzo często. Dlatego też masaże z jego udziałem polecane są sportowcom oraz osobom prowadzącym aktywny tryb życia.

Rodzynki - niepozorna przekąska pełna cennych właściwości

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.