Pierogi z jagodami - kalorie i wartości odżywcze
Posiadające niezaprzeczalne walory smakowe pierogi z jagodami niestety nie mieszczą się w kanonie typowych dań dietetycznych, dlatego trzeba na nie uważać. Z drugiej strony, jeśli nie stosujemy aktualnie żadnej restrykcyjnej diety , a do tego prowadzimy aktywny styl życia, od czasu do czasu możemy sobie na nie pozwolić. Porcja pierogów z jagodami to około 400 kcal, a więc nie mało, ale i nie specjalnie dużo. Oczywiście wskazana kaloryczność dotyczy samych pierogów, jeśli dołączymy do nich okrasę w postaci roztopionego masła , smażonej bułki tartej, tłustej śmietany z cukrem , cukru pudru lub innych wysokoenergetycznych dodatków, zaserwujemy sobie prawdziwą bombę kaloryczną .
16 powodów dla których warto jeść gruszki
Zanim przejdziemy do kreowania receptury na "odchudzone" pierogi z jagodami, warto wspomnieć o ich wartościach odżywczych, a dokładniej o wartościach samych jagód. Owoc ten jest bogaty w cenne składniki (w tym w witaminy C, A, B, PP, przeciwutleniacze, garbniki, cyjanidynę, cynk i selen), które mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Oto lista najważniejszych właściwości jagód:
- usprawnienie procesu przemiany materii
- zapobieganie nadwadze, działanie detoksykujące
- dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego
- działanie przeciwzapalne, antybakteryjne
- silne działanie antynowotworowe
- wzmacnianie naczyń krwionośnych
- dobroczynny wpływ na wzrok
- dobroczynny wpływ na wygląd skóry
Oczyszczające soki [6 PRZEPISÓW]
Tniemy kalorie, czyli przepis na pierogi z jagodami w wariancie fit
Przygotowując ciasto na pierogi z jagodami w wersji dietetycznej, warto użyć mąki pełnoziarnistej zamiast klasycznej, białej mąki pszennej. Zawartość błonnika pokarmowego w mące pełnoziarnistej zagwarantuje nam lepszą i szybszą przemianę materii. Na około 3 szklanki mąki potrzebna nam będzie szklanka wody i jedno jajo. Zagniatamy ciasto do jednolitej, elastycznej formy, po czym rozwałkowujemy je i za pomocą szklanki wycinamy kółka.
Wiele przepisów mówi o tym, aby przed umieszczeniem jagód w pierogach, wymieszać je z cukrem. W wariancie fit warto zrezygnować z tej czynności, a jeśli już musimy dosłodzić sobie kwaskowe jagody, zwykły cukier zastąpmy dietetyczną stewią. Kiedy nadzienie trafi do pierogów, sklejamy je, po czym gotujemy w lekko osolonej wodzie przez kilka minut. Dietetycznym zamiennikiem tłustej, maślanej okrasy, bułki tartej, sosu śmietanowego i tym podobnych ozdobników, może być jogurt naturalny z dodatkiem stewii, ksylitolu lub innego zdrowego słodzika.
Olej kokosowy odchudza i wzmacnia odporność
Pyszne i pożywne pierogi z owocami sezonowymi
Jak widać, pierogi na słodko da się przyrządzić w wersji dietetycznej. Zamiast jagód można oczywiście użyć innych owoców sezonowych. W wiosenno-letnie miesiące warto korzystać z dobrodziejstwa truskawek, malin, śliwek, czereśni i wiśni. Jesienią i zimą można zaś pokusić się o pierogi z jabłkami, gruszkami, brzoskwiniami, ananasem czy bananami. W niektórych wariantach do farszu można dodać także ser twarogowy, ryż czy suszone owoce. Wszystko zależy od naszej inwencji i poczucia smaku. Pamiętajmy tylko o eliminacji kalorycznych dodatków oraz spożywaniu pierogów w niezbyt dużych ilościach i o odpowiednich porach dnia. W końcu jest to danie ze sporą zawartością węglowodanów.