Olej palmowy - czy przeszkadza schudnąć?

Olej palmowy ma tyle samo przeciwników, co i zwolenników. Dla wszystkich osób dbających o linię najważniejsza jest jednak odpowiedź na pytanie, czy pomaga schudnąć, czy też może utrudnia to zadanie? Artykuł wyjaśnia wszystkie niejasności dotyczące oleju palmowego - jednego z najczęściej wykorzystywanych składników w przemyśle spożywczym.

Tłuszcz w diecie - wróg czy przyjaciel?

Olej palmowy - właściwości

Olej palmowy uzyskiwany jest z nasion olejowca gwinejskiego. W swojej podstawowej formie olej palmowy nierafinowany ma barwę pomarańczową lub czerwoną, którą zawdzięcza dużej ilości beta-karotenu. Aby wyprodukować olej, nasiona olejowca należy najpierw wysuszyć, zmielić, następnie poddać tłoczeniu i na końcu poddać rafinowaniu. Wyciśnięty z nasion tłuszcz jest biały lub lekko żółtawy.

Olej może być również tłoczony z owocni. Znajdziemy w nim między innymi:

- kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone

- koenzym Q10

- witaminę A

- witaminę E

- witaminę K

- karotenoidy

- chlorofile

- skwalen

Nie chcesz chorować jesienią? Zobacz, jak temu zapobiec

W oleju znajdziemy także antyoksydanty, które przedłużają okres przydatności nie tylko samego produktu, ale także i innych towarów, do których został dodany.

Olej palmowy - zastosowanie

Olej palmowy znalazł bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym oraz w kosmetyce. Dodawany jest do tak wielu rzeczy, że naprawdę trudno byłoby się uchronić przed jego spożyciem. Sekretem jego sukcesu jest dobry wpływ na ludzkie zdrowie, a także niewielka cena. To najtańszy olej roślinny, dlatego też producenci decydują się na dodawanie właśnie jego do produktów spożywczych.

W kosmetyce olej palmowy stosowany jest między innymi jako składnik kremów opóźniających procesy starzenia się skóry, a także przeciwdziałających jej przesuszeniu. Łagodzi problemy skórne, dlatego powinien być stosowany przez osoby zmagające się z egzemą lub łuszczycą. Także skóra uszkodzona z powodu długiego wystawienia na działanie promieni słonecznych może się szybciej zregenerować dzięki zastosowaniu oleju palmowego.

Kokos dobry na odchudzanie. Dlaczego warto stosować go w diecie

Olej palmowy a zdrowie

O oleju palmowym jest ostatnio bardzo głośno - zarówno z powodu jego powszechności, jak też z powodu negatywnych komentarzy na jego temat. Pierwsze pojawiły się tuż po emisji materiału BBC, pod tytułem "Dying for biscuit", opowiadającym o wycinaniu indonezyjskich lasów deszczowych pod uprawę właśnie olejowca gwinejskiego. Specjaliści zaczęli zwracać uwagę na zawarte w oleju palmowym tłuszcze nasycone, które przecież uznawane są za szkodliwe. Jaka jest jednak prawda?

Wiemy już, że jeśli chodzi o olej palmowy, kosmetyka cieszy się z jego istnienia. Jednak także spożywany olej może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie - również, gdy odchudzamy się i dbamy o własną kondycję. Olej palmowy:

- obniża stężenie cholesterolu we krwi

- obniża ryzyko rozwoju nowotworu

- chroni przed miażdżycą

- zapobiega zawałom serca

Olej palmowy wpływa pozytywnie na układ krwionośny człowieka, wcale nie wpływając na pogorszenie wskaźników lipidowych krwi - wręcz działa na owe wskaźniki korzystnie! Obniża zatem poziom złego cholesterolu, podwyższając poziom tego dobrego. Olej palmowy nierafinowany działa też pozytywnie na wątrobę i płuca, a w dodatku jest bezpieczny dla cukrzyków, regulując poziom cukru we krwi.

Jedz i sadź dereń. Dietetyczny hit

Oleje roślinne a odchudzanie

Każdy, kto się odchudza, pragnie jeść jak najmniej tłuszczu - a jeśli już, to powinien on być zdrowy. Czy olej palmowy jest zdrowy? Badania udowodniły, że tak - działa podobnie jak oliwa z oliwek i o wiele lepiej, niż na przykład olej arachidowy, czy też olej sojowy.

Najlepszy jest oczywiście czerwony olej palmowy - to on zawiera mniej kalorii i dodawany jest do żywności dietetycznej. Spożywając go mamy więcej energii do treningu, dostarczamy do organizmu niezbędną dawkę tłuszczu , a jednocześnie zapobiegamy przyrostowi tkanki tłuszczowej. Mogą go zatem stosować osoby odchudzające się - bez obaw o własną sylwetkę.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.