Kminek - doskonały na odchudzanie!

Kminek jest w Polsce często wykorzystywany jako przyprawa - i bardzo dobrze! Odkryto bowiem, iż posiada mnóstwo cennych, zdrowotnych właściwości - również odchudzających! Jak należy go stosować, aby pomógł nam zrzucić zbędne kilogramy i w czym tkwi sekret jego niezwykłego działania?

Kmin rzymski a kminek

Kminek zwyczajny często bywa mylony z kminem rzymskim. Na początku należy usystematyzować swoją wiedzę na ten temat, ponieważ są to dwie różne rośliny - co prawda obie posiadają lecznicze właściwości, ale ich działanie znacząco się od siebie różni. Jeśli chcemy dbać o formę, powinniśmy wybierać właśnie nasz polski, pyszny kminek.

Kminek zwyczajny to dwuletnia roślina z rodziny selerowatych, którą w naszych warunkach klimatycznych można spotkać w wielu różnych miejscach - nawet w stanie dzikim na polanach, czy łąkach. Potrafi znacząco przyspieszyć przemianę materii, dzięki czemu wspomaga odchudzanie . Pozytywnie wpływa też na cały układ pokarmowy.

Kokos dobry na odchudzanie. Dlaczego warto stosować go w diecie

Kmin rzymski - inaczej zwany kuminem - również należy do rodziny selerowatych. Jest zatem blisko spokrewniony z kminkiem zwyczajnym. Kumin to jednakże roślina jednoroczna, której obecnie w stanie dzikim nigdzie już nie odnajdziemy. Spotyka się ją jedynie w uprawach i to na pewno nie w naszym klimacie - jest bowiem nie dość odporna na mrozy, by można ją było uprawiać w naszym kraju. Kmin rzymski także posiada wiele leczniczych właściwości - działa przeciwzapalnie, moczopędnie i napotnie. Korzystnie wpływa na układ krwionośny, układ oddechowy oraz pobudza wydzielanie soków trawiennych. Obie rośliny są bardzo często mylone ze sobą, ale różni je nawet smak - kmin rzymski posiada lekko cytrusową nutę, podczas, gdy nasz rodzimy kminek zwyczajny ma lekko piekący, korzenny smak i charakterystyczny aromat.

Pieprz cayenne - smaczny sposób odchudzania

Istnieje również czarny kminek egipski (czarnuszka siewna), który ostatnimi czasy coraz chętniej jest kupowany także przez Polaków. Czarnuszka łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a także zwiększa odporność i poprawia samopoczucie.

Kminek - właściwości

Nasiona kminku zwyczajnego zawierają od 3 do 7% olejku eterycznego, którego składnikami są:

- karwon

- limonen

- aldehyd kuminowy

Znajdziemy w nich również kwasy organiczne, flawonoidy (przeciwutleniacze), substancje azotowe, cukry proste, skrobię, olej tłusty, a także garbniki, żywice i woski. Dzięki nim kminek posiada następujące właściwości lecznicze:

1. Działa przeciwskurczowo na cały przewód pokarmowy.

2. Pobudza trawienie, ułatwiając wydzielanie soków trawiennych. Działa też wiatropędnie.

3. Wykazuje działanie bakteriobójcze.

4. Odświeża oddech.

5. Posiada działanie wykrztuśne.

6. Łagodzi dolegliwości związane z menstruacją (zmniejsza ból).

7. Pobudza laktację.

8. Obniża stężenie złego cholesterolu.

9. Pomaga spalać tkankę tłuszczową.

Kminek - zastosowanie

Kminek na kolki, kminek na wzdęcia - a na odchudzanie? Oczywiście! Z uwagi na pozytywny wpływ na układ trawienny człowieka, kminek zwyczajny polecany jest wszystkim tym, którzy dbają o swoją formę i pragną zrzucić kilka zbędnych kilogramów . Jak pokazały badania, prowadzone pod okiem ekspertów na Irańskim Uniwersytecie Medycznym Shahid Sadoughi, kminek zwyczajny dodawany do potraw i spożywany przynajmniej raz dziennie, pozwala na szybką redukcję wagi i poprawę wyników - między innymi cholesterolu.

Jedz i sadź dereń. Dietetyczny hit

Jako że kminek przyspiesza przemianę materii i redukcję tkanki tłuszczowej, jest idealną przyprawą dla wszystkich, którzy stosują diety odchudzające. Jego spożywanie połączone z intensywnym treningiem może szybko przynieść wspaniałe rezultaty.

Nasiona kminku mogą być dodawane do kapusty, mięs, chleba (i innych wypieków), a także do wielu zup i sałatek. Ciekawie smakują także dodane do jogurtu - jako przekąska w ciągu dnia lub (z dodatkiem musli) pożywne śniadanie.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.