Pierś z indyka idealna dla aktywnych i dbających o zdrowie osób!

Pierś z indyka zalicza się do najzdrowszego rodzaju mięsa. Zasługą tego jest zwłaszcza niska zawartość złego cholesterolu w składzie, niewiele kalorii, a także ogromne ilości dobrze przyswajalnego białka. Dlaczego więc w dalszym ciągu na naszych stołach króluje kurczak, który już tak zdrowy nie jest? Pierś z indyka bije go na łeb i szyję w zasadzie pod każdym względem.

Pieczona pierś z indyka doda Ci energii

Wymieniając walory zdrowotne indyka, w pierwszej kolejności należy podkreślić, że mogą go bez najmniejszych obaw spożywać dbające o sylwetkę osoby, które wystrzegają się nadmiaru tłuszczu w swojej diecie. Pierś z indyka jest od niego niemal całkowicie wolna, a zarazem znajduje się w niej zaledwie około 85 kalorii. Już nawet uważany za wyjątkowo dietetyczną potrawę kurczak, zawiera zwykle ponad 100 kalorii.

Pierś z indyka pieczona może być jednak nieco ciężkostrawna, jeżeli nie zostanie w odpowiednim stopniu dopieczona. Indyka można także poddać gotowaniu, a wówczas zachowa niemal wszystkie cenne właściwości. Przede wszystkim pierś z indyka w postaci gotowanej posiada bardzo dużo białka, którego zawartość szacuje się na około 25 procent. Dodatkowo indyk jest świetnym daniem dla ceniących własne zdrowie, gdyż zawiera nadzwyczaj cenny potas, cynk, a także kwas foliowy.

Pyszna pieczeń z indyka w sosie grzybowym

Każdy kto jednak chociaż raz w swoim życiu spróbował usmażyć pieczeń z indyka, będzie wracał do takiej formy przygotowania tego pysznego mięsa jak najczęściej. Świetnie smakuje ona zwłaszcza w różnego typu sosach, a pieczeń w indyka w sosie grzybowym jest po prostu bezkonkurencyjna. Polecamy zwłaszcza sos z borowików, który zawiera w swoim składzie najwięcej życiodajnych minerałów i witamin. Jednocześnie grzyby te są prawie całkowicie pozbawione kalorii.

Pierś i pieczeń z indyka wzmocni organizm

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że spożywanie mięsa z indyka jest wyjątkowo korzystne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowych. Powodem tego jest fakt, że indyk ma bardzo rozgrzewające właściwości, dlatego pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała nawet w czasie największych mrozów. Jednocześnie pozwala na długo utrzymać poczucie sytości, a tym samym zniechęcać do niezdrowego podjadania pomiędzy posiłkami.

Pierś z indyka powinna się znaleźć przede wszystkim w diecie tych osób, które miewają kłopoty z układem krwionośnym. Jest to związane z potwierdzonym medycznie faktem, iż indyk usprawnia krążenie, a jednocześnie wzmaga produkcję czerwonych krwinek. Pierś i pieczeń z indyka pomoże także zawczasu zapobiec rozwojowi anemii, gdyż cechuje się bardzo wysoką zawartością żelaza w swoim składzie.

Indyk pieczony świetny dla sportowcówJeśli podejmujesz właśnie wytężony trening fizyczny, musisz koniecznie włączyć do swojej diety pierś z indyka pieczoną! Warto zdawać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że indyk pozwala na szybką regenerację całego organizmu po wzmożonym i długotrwałym wysiłku. Dodaje też sporych pokładów sił, jeżeli spożyjesz go bezpośrednio przed treningiem. Pierś z kurczaka nie jest w żadnym stopniu tucząca, dlatego jej spożycie nie wpłynie w żadnym stopniu na komfort wykonywanych ćwiczeń.

Za sprawą natomiast sporej zawartości białka, mięso z indyka umożliwia zbudowanie pięknej i umięśnionej sylwetki. Jest przy tym zwolnione z wszelkich wad czerwonego mięsa wieprzowego i wołowego, których spożywanie naraża na zwiększone ryzyko rozwoju choroby miażdżycowej. Piersią z indyka możesz zaś delektować się bez obaw o zły cholesterol czy niepotrzebne kalorie.

Jakie mięso wybrać na pieczeń z indyka?

Musisz niemniej zdawać sobie sprawę z tego, że nie każde mięso indycze będzie w równym stopniu zdrowe i smaczne. Jeżeli masz zatem taką możliwość, wybieraj indyka ekologicznego, który nie jest hodowany na farmie, lecz żyje szczęśliwie na wolnym wybiegu. Pierś z indyka eko to doskonałe pożywienie zwłaszcza dla dzieci, którym tak bardzo potrzebne jest zdrowe białko, aby mogły szybko rosnąć.

Jeśli natomiast nie masz dostępu do ekologicznego mięsa, wówczas to wcale nie oznacza, że pierś z kurczaka powinna zniknąć z Twojego stołu! W porównaniu z kurczakiem, indyk wymaga bowiem znacznie lepszego dożywiania, gdyż karmiony paszą i antybiotykami nie miałby szans przeżycia. Przygotowując pierś czy pieczeń z kurczaka można więc zachować pewność, że spożywamy lekki, pożywny i zdrowy posiłek.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.