Ocet balsamiczny - tysiące lat tradycji i uzdrawiające właściwości

Tajemnica otrzymywania octu - znanego już ponad 2 tysiące lat - była przekazywana z pokolenia na pokolenie. Prawdziwy rozgłos zbawienny składnik zyskał w wieku XIV, kiedy rozsławiono go na włoskim dworze. Nazwa ?ocet balsamiczny?, odnotowana dopiero 200 lat później, wywodzi się z praktyki stosowania octu do leczenia przeróżnych, w tym żołądkowych dolegliwości. Podczas epidemii dżumy używano go do sporządzania odtrutek i jako środek dezynfekujący.

Ocet balsamiczny - tysiące lat tradycji i uzdrawiające właściwości

Ocet powstaje z kilku gatunków winogron, a przygotowanie jego najlepszych odmian trwa nawet kilkadziesiąt lat - od wyciśnięcia soku z owoców, przez fermentację i dodanie specjalnego szczepu octowych bakterii, aż po wieloletnie leżakowanie. Co ciekawe, z początkowych stu litrów zostaje zaledwie kilka, które nadaje się do późniejszego spożycia czy sprzedaży. Cały wysiłek włożony w produkcję powraca w postaci zbawiennych właściwości: ocet balsamiczny poprawia trawienie , a jednocześnie zmniejsza apetyt.

Mniej kalorii, więcej zdrowia

Jeśli dbasz o kondycję i linię, ocet balsamiczny powinien na stałe zagościć w Twoim jadłospisie. Z jego zastosowania wynikają same plusy: wspomaga on spalanie tłuszczu i oczyszczanie organizmu, a przez to - uwaga! - ułatwia odchudzanie. Ponadto ma dobry wpływ na zdrowie, wygląd i sprawność fizyczną: reguluje pracę jelit, absorbuje toksyny (pomaga zwalczać żylaki i hemoroidy), poprawia kondycję skóry i przeciwdziała wypadaniu włosów . Ta długa lista wciąż nie wyczerpuje korzyści wynikających z zastosowania octu balsamicznego - reguluje on także ciśnienie krwi i obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała miażdżycy, a przede wszystkim - ma pozytywny wpływ na naczynia krwionośne i czynności serca. Z badań przeprowadzonych na Harvardzie wynika, że jedna-dwie łyżki octu przyjmowane każdego dnia zmniejszają ryzyko zachorowania na serce o niemal 50%. Czy można przejść koło takiej mocy obojętnie?

Superfoods. Regeneracja na talerzu

Drogocenny skład

Wszystkie dobrodziejstwa, jakie zapewnia ocet balsamiczny, wynikają z jego bogatego składu. Ocet zawiera składniki mineralne i witaminy (fosfor, magnez czy zbawienny dla serca potas), a także antyoksydanty, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Podobnie jak inne octy, ocet balsamiczny ma bardzo mało kalorii i szczególne niski indeks glikemiczny. Co ciekawe - udowodniono, że świetnie sprawdza się w walce z negatywnymi skutkami, jakie wynikają ze spożycia makaronu. Wystarczy skropić nasz makaron octem, a zredukuje on negatywne działanie skrobi, a dodatkowo - poprawi nasz metabolizm !

Indeks glikemiczny stoi za przybieraniem na wadze

Przykładowe potrawy z octem balsamicznym

Teraz, kiedy już znasz dobroczynne działanie octu balsamicznego, wystarczy że włączysz go do swojej codziennej diety. Dobry ocet jest gesty, ciemnobrązowy i ma wyjątkowy, słodko-kwaśny smak. Nadaje się dzięki temu jako dodatek do wszelkiego rodzaju sałat. Zamiast upierać się przy tłustym majonezie, zamień go na balsamiczny dressing, znany ze słynnej, włoskiej sałatki caprese! Możesz też wzbogacić swój jadłospis, mieszając ocet z różnymi sosami i polewając nim mięso (zwłaszcza drobiowe, czerwone i szynkę), rybę, warzywa, a nawet desery: truskawki lub lody. Ocet balsamiczny idealnie zgrywa się ze smakiem hiszpańskiego chłodnika gazpacho. Możemy też zagotować ocet na małym ogniu, a otrzymany płyn - bardziej gęsty i słodki, tzw. zredukowany ocet balsamiczny - zastosować do marynat, vinegretów i dressingów.

Zwykły przepis od razu nabiera charakteru, kiedy dodamy do niego odrobinę tej zdrowotnej przyprawy. Nie należy przy tym przesadzać z jej ilością - to, że wspomaga nasze zdrowie, nie oznacza, że powinna zdominować smak potraw. Najważniejsze to zachować umiar i umiejętnie podkreślić smak danego dania. Według tradycji ocet balsamiczny jest ostatnim składnikiem, jaki powinniśmy dodać do przyrządzanej przez nas potrawy.

Więcej o: