Patison - zdrowe i lekkostrawne warzywo o nieziemskim wyglądzie

Patison jest jednym z tych warzyw, które niegdyś niedoceniane, obecnie zyskały sobie dużą popularność i znalazły stałe miejsce w naszej diecie. Na szczęście bowiem dla naszego zdrowia i samopoczucia, warzywa i potrawy jarskie awansowały ostatnio wysoko w jadłospisach osób, które prowadzą aktywny i zdrowy tryb życia i doceniają bogactwo zawartych w nich składników odżywczych.

Co to jest patison?

To lekkostrawne i dietetyczne warzywo należy do rodziny dyniowatych, jest także krewnym doskonale nam znanego ogórka. Białe, żółte, zielonkawe lub niemal czarne patisony mają charakterystyczne kształty dysku lub dzwonu z pofalowanymi brzegami (tzw. wrąbkami). Ich specyficzny wygląd, nasuwający skojarzenia z UFO, sprawia, że bardzo atrakcyjnie prezentują się na przykład jako dekoracja stołu. Mały, zachowany w całości patison konserwowy, doskonale sprawdza się w tej roli, chociaż, podobnie jak inne marynaty, nie jest zbyt zdrowy.

Dynia - co można z niej zrobić i jak wpływa na zdrowie?

Patison - warzywo bogate w cenne składniki odżywcze

Jest to roślina wyjątkowo niskokaloryczna , gdyż 10 dkg patisona to równowartość zaledwie 18 kcal, a równocześnie niesłychanie wartościowa pod względem zawartości soli mineralnych i innych substancji ważnych dla zdrowia. Regularnie spożywane dania z patisona dostarczają organizmowi pięciokrotnie więcej witaminy C niż na przykład ogórki, ponadto magnezu, potasu, żelaza, wapnia i kwasu foliowego . Potrawy z patisonów znajdują zastosowanie w diecie osób leczących się na cukrzycę, choroby układu pokarmowego, a nawet sercowo-naczyniowego.

Lekkie i zdrowe potrawy z patisona

Osoby aktywne fizycznie i ceniące zdrowe odżywianie powinny szczególnie dbać o dostarczenie organizmowi potrzebnej dawki witamin i minerałów, jako że duże zużycie energii może powodować ich ubytek. Dlatego warto sięgnąć po patisony i wprowadzić na stałe do swojego jadłospisu to kosmiczne warzywo. Równie znakomita może się okazać zupa z patisona, jak i patison faszerowany. Jednak szczególnie warta polecenia wydaje się sałatka z patisona, bowiem każde surowe warzywo jest cenniejsze dla organizmu niż warzywo przetworzone. Do sałatki używamy młodych patisonów, o wymiarach 4 do 6 cm, kroimy w plastry, solimy i odstawiamy na pół godziny, następnie dodajemy zmiażdżony ząbek czosnku, nieco oliwy i soku z cytryny, natkę pietruszki, mieszamy i gotowe.

Dietetyczne obiady dla osób uprawiających fitness

Domowy patison - uprawa. Tradycja i współczesność

Być może niesamowity wygląd tej rośliny sprawił, że niegdyś z zapałem uprawiana była w Ameryce przez starożytnych Azteków, a kiedy trafiła wraz z hiszpańskimi kolonizatorami do Europy, zdobyła sobie licznych zwolenników i wielką popularność. W porównaniu ze swoim krewniakiem ogórkiem, patison jest o wiele łatwiejszy w uprawie, nie wymaga na przykład tak częstego opryskiwania, ponieważ bardzo rzadko atakują go choroby czy szkodniki. Uprawia się go z nasion wysiewanych do gruntu na początku maja lub z rozsady. Zbiór owoców rozpoczyna się pod koniec czerwca, wtedy też zbiera się młode i najbardziej cenne odżywczo sztuki i wtedy najbardziej smakuje doskonała, zdrowa i lekkostrawna potrawa - sałatka z patisonów.

7 przykazań odchudzających się

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.