Pistacje - dla łasuchów i sportowców [Kalorie, KCAL]

Pistacje - czyli orzeszki pistacjowe - to najnowsze odkrycie specjalistów w dziedzinie żywienia oraz sportu. Jeśli już ktoś musi podjadać - warto, by zjadał rzeczy zdrowe. Jeśli ktoś się odchudza i intensywnie ćwiczy - powinien dostarczać do organizmu odpowiednią dawkę składników odżywczych oraz kalorii. Pistacje dzięki swoim właściwościom zdrowotnym stanowią świetne uzupełnienie diety osoby aktywnej.

Pistacje - podstawowe informacje

Pistacja właściwa to roślina należąca do rodziny nanerczowatych. Gdzie rosną pistacje? Choć pochodzą z pogranicza Azji Środkowej i Azji Mniejszej, można je spotkać w wielu krajach świata - między innymi w Stanach Zjednoczonych i w Grecji. To właśnie na jednej z jej wysp - Eginie - znajduje się największa tego typu uprawa w regionie. Dlatego też wyspa słynie z upraw dorodnych drzew pistacji.

Jeśli chodzi o pistacje, uprawa jest możliwa w naszym klimacie, choć ryzykowna - trzeba spełnić naprawdę wiele warunków, aby drzewko wyrosło i by pokazały się na nim orzeszki. Przede wszystkim roślina potrzebuje suchej ziemi - o co w uprawie gruntowej w Polsce raczej trudno. Wymaga również wysokiej temperatury - jest przecież rośliną południową. Jednakże wiele osób decyduje się spróbować - aby posiadać to wartościowe drzewko w swoim ogrodzie i móc codziennie korzystać z jego dorodnych owoców . Kto nie ma jednak specjalnych, rolniczych uzdolnień, może kupić orzeszki pistacjowe w sklepach - lecz wybierając te niesolone i nieprażone. One posiadają najwięcej cennych składników! Jakich?

Zdrowe przekąski - kilka pomysłów

Pistacje - wartości odżywcze

Orzechy pistacjowe zawierają sporo tłuszczu - bo aż 48 gramów w około 100 gramach produktu - oraz niewielką ilość wody. Jednakże prócz tego w pistacjach można odnaleźć potas, magnez, wapń, żelazo, fosfor, sód i cynk. Są świetnym źródłem białka oraz zawierają błonnik, który pęczniejąc w żołądku sprawia, że można najeść się już niewielką ilością produktu - a zatem małe pistacje to świetny sposób na walkę z podjadaniem w ciągu dnia. Są bowiem zdrową i pożywną przekąską!

Orzechy pistacjowe zawierają również liczne witaminy : C, A, E, B6, B1, jak również biotynę, folan, ryboflawinę, niacynę i kwas pantotenowy.

Pistacje - właściwości

Właściwości pistacji są rewelacyjne - choć wciąż zbyt mało osób o nich wie! Regularne spożywanie nasion drzewa pistacjowego poprawia funkcjonowanie układu naczyniowo-sercowego. Powinny być spożywane przez osoby z nadwagą - oczywiście, w rozsądnych ilościach - osoby odchudzające się oraz sportowców. Poprawiają pracę serca oraz działanie naczyń krwionośnych, a ponadto regulują poziom cukru we krwi oraz prawidłową wagę ciała. Obniżają również poziom złego cholesterolu i trójglicerydów.

Z najnowszych badań wynika, że mogą również zapobiegać powstaniu nowotworu - w szczególności płuc oraz prostaty. Ponadto chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej w oku - działają zatem zbawiennie na nasze oczy i wzrok. Kto ma anemię - a o to nietrudno przy odchudzaniu - również powinien zjadać codziennie garść tych zielonych orzeszków. Zawarte w nim żelazo na pewno uzupełni niedobór tego pierwiastka w organizmie.

Pistacje - kalorie

Wiemy już, że warto jeść te zielone przysmaki, ponieważ wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i pomogą zmniejszyć apetyt - a jest on główną przeszkodą przy odchudzaniu i treningu . Jednakże wiele osób uprawiających sport, czy też będących na diecie nie decyduje się na zjadanie pistacji z jednego, ważnego powodu - są kaloryczne.

Każde orzechy, także i orzechy pistacjowe, kalorii mają sporo - 562 w 100 gramach produktu. Warto jednak pamiętać, ze jedna pistacja ma tylko 3 kalorie i że już kilka wystarczy, aby zapełnić swój żołądek. Ponadto regulują metabolizm i przyczyniają się do zredukowania nadmiaru tkanki tłuszczowej - a zatem nie trzeba się ich obawiać, tylko zjadać ze smakiem!

Tłuszcz w diecie - wróg czy przyjaciel?

Joga - jak zacząć ćwiczyć?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.