Figi suszone przysmakiem bożonarodzeniowym
Owoce figowca kojarzą się nam głównie z okresem Bożego Narodzenia, kiedy to dodajemy je zwłaszcza do kompotu oraz makówek. Sprawdzają się także świetnie jako dekoracja do ciast, deserów i sałatek oraz wyśmienity dodatek do mięs lub tarty.
Świeże figi - jak wybrać?
O ile z suszonymi figami miał do czynienia w zasadzie każdy z nas, świeże figi nie są już tak często spotykane. A szkoda! Pomimo trudnej dostępności oraz wysokiej ceny (około 3 zł za jeden owoc), figami warto się bowiem zainteresować ze względu na ich specyficzny smak oraz szereg cudownych właściwości zdrowotnych.
Przed dokonaniem zakupu świeżej figi należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona wystarczająco świeża i dojrzała. Sprawdzimy to nie poprzez jej kolor, lecz stopień twardości oraz jędrności. Zdatna do spożycia figa nie powinna być ani zbyt twarda, ani zarazem przesadnie miękka.
Nie jest przy tym problemem jej nieznaczne pękanie, lecz figa nie może się absolutnie rozpadać. Dostępne w sprzedaży figi stosunkowo szybko gniją i pleśnieją, dlatego warto przed ich wyborem dokładnie obejrzeć owoc z każdej strony. Ze świeżej figi można przygotować pyszne dżemy i konfitury, których smaku nie sposób z czymkolwiek innym porównać! Za prawą swego lekko orzechowego posmaku, figa po podprażeniu nadaje się również świetnie do przygotowania aromatycznej kawy .
Jak smakuje świeża figa?
Oceniając smak świeżej figi należy stwierdzić, że nie jest ona paradoksalnie zbyt słodkim ani soczystym owocem, pomimo bardzo dużej zawartości cukrów . Nie znaczy to jednak, że nie może być spożywana bezpiecznie przez osoby chore na cukrzycę. Okazuje się bowiem, że figa cechuje się zaskakująco niskim indeksem glikemicznym . Z uwagi na pokaźną ilość cukru, należy przy tym pamiętać o każdorazowym umyciu zębów po spożyciu figi, aby tym samym zniwelować ryzyko rozwoju próchnicy.
Figi - owoce doskonałe dla osób uprawiających sport!
Włączeniem owoców figi do swojego jadłospisu powinny zainteresować się zwłaszcza osoby systematycznie uprawiające sport . Są one bowiem wysokokaloryczne, gdyż jedna świeża figa zawiera aż 37 kalorii. Tym samym zjadanie fig jako przekąskę pomiędzy ćwiczeniami, pozwala błyskawicznie zaopatrzyć organizm w niezbędne do podejmowania wytężonego treningu pokłady energii. Pomimo tego, że są to niewątpliwie zdrowe kalorie, warto i tutaj zachować umiar, ograniczając się do spożycia maksymalnie kilku owoców w ciągu doby.
Co jeść przed treningiem i po treningu
Właściwości zdrowotne figi
Zarówno świeża, jak i suszona figa cechuje się niemal niekończącym się szeregiem pozytywnych właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim jest ona cennym źródłem witamin z grupy B, a także witamy A, C, E, P oraz K. Tym samym regularne spożywanie owoców wywiera korzystny wpływ na stan skóry i włosów, poprawia krzepliwość krwi, poprawia wzrok , a zarazem pozwala wzmocnić odporność organizmu.
Warto być również świadomym tego, iż figa jest bogata w wiele cennych dla organizmu pierwiastków, takich jak potas, żelazo, fosfor, miedź i cynk . Osoby uprawiające fitness powinny ucieszyć się także na wiadomość, iż figi zawierają duże ilości magnezu, zapobiegającego skurczom podczas treningu.
Jakby tego było jeszcze mało, owoce figi zawierają w swoim składzie cenne polifenole , stanowiące skuteczną ochronę przed powstaniem chorób nowotworowych. Dodatkowo owoce figowca skutecznie oczyszczają krew i obniżają jej ciśnienie, a także są pomocne w odtruwaniu i odkwaszaniu organizmu. Oprócz tego pomagają obniżać poziom złego cholesterolu , a poprzez dużą zawartość błonnika poprawiają metabolizm, co pozwala zachować szczupła i zdrową sylwetkę.