CLA - zwykły suplement czy rewolucyjny środek na odchudzanie?

CLA to cieszący się ostatnimi czasy ogromnym zainteresowaniem suplement diety sprzyjający odchudzaniu. Co pewien czas pojawia się na tym rynku nowy specyfik, bowiem wobec rosnącego zapotrzebowania, naukowcy z całego świata nieustannie poszukują skutecznych rozwiązań w walce z nadwagą. Czym jest ten cudowny dla wielu osób środek?

CLA - odchudzanie w asyście kwasu linolowego

Preparat odchudzający zaliczany do tak zwanych spalaczy tłuszczu - CLA, to sprzężony kwas linolowy (rumenowy) należący do grupy kwasów tłuszczowych. Badania wykazały, że ma on znaczący wpływ na przyspieszenie przemiany materii , a zarazem przyrost masy mięśniowej . Dzieje się tak dzięki ważnej roli odgrywanej przez CLA w zakresie gospodarki tłuszczowej w organizmie. I chociaż prowadzone badania nie wykazały szczegółowo mechanizmu oddziaływania, to jednak z pewnością kwas linolowy blokuje enzym odpowiadający za przenikanie tłuszczu do komórek tłuszczowych.

Czy te suplementy pomogą schudnąć?

W naturalnej postaci CLA występuje w czerwonym mięsie i produktach mlecznych , jednak w przypadku tych ostatnich w niewielkich ilościach - z uwagi na modę na odtłuszczone mleko, jogurty, sery czy masło. Dlatego dopiero dostarczany organizmowi w formie suplementów diety intensywnie wspomaga proces chudnięcia . Stwierdzono również ponad wszelką wątpliwość, że jest to bardzo silny antyoksydant , ponadto wzmacnia układ odpornościowy.

CLA - opinie na temat skuteczności i działań niepożądanych

Warto przede wszystkim podkreślić, że CLA jest skuteczny jako środek wspomagający odchudzanie w połączeniu z dużą aktywnością fizyczną . Wtedy dopiero ujawnia się w pełni jego działanie jako reduktora tkanki tłuszczowej i stymulatora przyrostu mięśni. Zdolność kwasu linolowego do utrzymywania racjonalnej równowagi między tkanką tłuszczową a masą mięśniową została wszechstronnie zbadana i potwierdzona. Jednak w sytuacji, kiedy nie uprawiamy żadnego sportu, należy starannie kontrolować ilość przyjmowanego specyfiku i bez wątpienia powinna ona być mniejsza niż u osób aktywnych fizycznie.

Co prawda niewiele się mówi o negatywnych skutkach przyjmowania CLA, jednak wiadomo, że zbyt duże dawki mogą spowodować wzrost stężenia białka CRP i zmniejszenie wrażliwości na insulinę. Wiadomo również, że przyjmowanie CLA może obniżać poziom cholesterolu , ale niestety nie tylko złego, ale i dobrego. Specyfiki odchudzające zawierające kwas linolowy mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, prowadzić do schorzeń wątroby, wreszcie skutkować zawrotami głowy i nudnościami.

Suplementy wspomagające odchudzanie z kwasem linolowym - Bio CLA

Mimo kilku zastrzeżeń, preparaty zawierające kwas linolowy, na przykład Bio CLA z zieloną herbatą , są bezpieczne dla organizmu pod warunkiem ścisłego stosowania się do wskazówek producenta. Te suplementy diety korzystnie oddziałują na proces przemiany materii i termogenezę blokując nadmierne wchłanianie tłuszczu. Przyczyniają się w ten sposób do utrzymania zgrabnej sylwetki, a w połączeniu z dużą ilością ruchu powodują, że przyrost dotyczy nie tkanki tłuszczowej, ale masy mięśniowej.

Detoks na herbatach ziołowych - 10 propozycji

Jeśli zatem chodzi o suplementy typu Bio CLA, opinie są zdecydowanie pozytywne. Większe kontrowersje mogą budzić farmaceutyki, takie jak na przykład modny ostatnio Alli, który w odróżnieniu od specyfików z CLA jest typowym lekiem, zawierającym substancję czynną o nazwie orlistat, która hamuje rozkład i wchłanianie tłuszczu. Ponadto stosowanie Alli wymaga bezwzględnie jednoczesnej niskokalorycznej diety i aktywnego uprawiania sportu .

Trening Ady Palki. Ćwiczenia z krzesłem na ujędrnienie ciała

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.