Czarnuszka na straży systemu immunologicznego
Okazuje się, że nasiona czarnuszki posiadają ponad 100 aktywnych substancji, które pomagają organizmowi uporać się z licznymi wirusami i bakteriami. Warto sięgnąć po czarnuszkę szczególnie teraz, na przełomie pór roku. Roślina niesie pomoc również alergikom . Z kilku przeprowadzonych badań klinicznych wynika, że czarnuszka może z powodzeniem zastąpić leki przeciwalergiczne i co istotne - nie powodując działań niepożądanych. Udowodniono to m.in. w badaniu naukowym porównującym skutki jej działania z typowym lekiem na katar sienny - cetyryzyną.
Czarnuszka pomaga zbić ciśnienie, przeciwdziała nowotworom i wykazuje działanie antycukrzycowe
Czarnuszka obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów, ale również zapobiega rozwojowi miażdżycy. Udowodniono też, że ze względu na swe silne przeciwutleniające właściwości może nawet wspomagać śmierć komórek rakowych ! Ponadto nasiona wpływają ochronnie na trzustkę sprzyjają jej regeneracji i regulowaniu poziomu cukru we krwi.
Wystarczy przyjrzeć się nieco uważniej jej zawartości skład cennych składników by stwierdzić, że jest ich prawdziwą skarbnicą:
- nienasycone kwasy tłuszczowe
- fosfolipidy i fitosterole
- cenne flawonoidy
- białka (osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów) i węglowodany
- alkaloidy
- witaminy A, E, F, B1, B3, B6, biotyna, związki mineralne m.in. cynku, selenu, magnezu, wapnia, żelaza, sodu i potasu
Czarnuszka w trosce o zdrowie kobiety
Czarnuszka jest w stanie uchronić nas przed osteoporozą dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, które sprzyjają zwiększeniu gęstości mineralnej kości . Ponadto, ostatnie badania wykazują, że regularne stosowanie oleju z czarnuszki podnosi poziom erytrocytów i hemoglobiny, co wspomaga leczenie anemii. To jednak nie koniec kobiecych dolegliwości, przy których czarnuszka przynosi ulgę. Jest ona też w stanie wpływać regulująco na cykl miesiączkowy oraz wspomagać laktację u matek karmiących.
Na zmiany skórne, problemy z włosami i ...depresję
Olej z czarnuszki stosuje się zwykle w przypadku trądziku czy atopowego zapalenia skóry. Okazuje się też być dobrym środkiem na poparzenia słoneczne - stosowanie oleju na obolałe miejsce sprzyja szybkiej regeneracji naskórka. Czarnuszka okazuje się być też nieoceniona na problemy z włosami - pozwala pozbyć się łupieżu i hamuje wypadanie włosów.Imponująco przedstawia się również w walce ze zmianami nastroju wykazując działanie antydepresyjne i uspokajające.
Czarnuszka - jak stosować?
Czarnuszkę można stosować zarówno zewnętrznie (olej tłoczony na zimno), jak i wewnętrznie - używa się wtedy ziarenek (całych, utłuczonych w moździerzu lub zmielonych w młynku do kawy). Można pić ją w postaci naparu, stosować jako przyprawę dodając całe ziarna do pieczonego chleba, bądź zmielonych używać tak jak pieprzu. Jest idealna do zup i sałatek.
Ekologiczny olej z czarnuszki to koszt około 30 zł (100 ml), zaś opakowanie nasion czarnuszki kosztuje około 5 zł za 100 g. Do nabycia w sklepach ze zdrową żywnością.