Węglowodany ważnym elementem diety

Węglowodany, obok takich elementów, jak: białko, witaminy, minerały i tłuszcze, są jednymi z najważniejszych składników pokarmowych. Sprawdzamy, czym dokładnie są węglowodany i jaka jest ich rola w organizmie.

Węglowodany - co to właściwie jest?

Cukrowce, czyli węglowodany, to związki organiczne złożone z atomów węgla, wodoru i tlenu. Powstają głównie w świecie roślin na skutek procesu fotosyntezy. W organizmie człowieka magazynowane są w wątrobie i mięśniach. Węglowodany odgrywają w ustroju znamienną rolę - obok tłuszczów stanowią najważniejsze źródło energii, ponadto są konieczne dla prawidłowego wykorzystania białek w organizmie, pomagają w regeneracji mięśni, wspomagają pracę mózgu, biorą udział w procesie spalania tłuszczów i wchodzą w skład surowicy krwi. Niektóre węglowodany są materiałem budulcowym dla elementów strukturalnych komórek (np. aminocukry), inne zaś (błonnik pokarmowy) usprawniają funkcjonowanie układu trawiennego, zapobiegają zaparciom i wspomagają proces utraty wagi.

W czym są węglowodany? Gdzie znajdziesz węglowodany proste a gdzie złożone? [WSZYSTKO O WĘGLOWODANACH]

Węglowodany proste i węglowodany złożone

Ze względu na budowę, węglowodany można podzielić na proste i złożone. Węglowodany proste, zwane też jednocukrami lub monosacharydami, posiadają w cząsteczce do 7 atomów węgla. Najważniejsze cukry proste spożywane w codziennej diecie człowieka to: glukoza, fruktoza, galaktoza oraz mannoza. Węglowodany złożone dzielą się na: dwucukry zwane też disacharydami (np. sacharoza, laktoza, maltoza) oraz wielocukry - polisacharydy (np. skrobia, celuloza, glikogen).

Skrobia, główny wielocukier występujący w diecie człowieka, dostarczany jest do organizmu poprzez produkty zbożowe, w tym: ziarna, mąkę, kasze, pieczywo , makaron. Skrobię znajdziemy również w ziemniakach, kukurydzy oraz roślinach strączkowych. Z kolei głównymi źródłami dwucukrów są: zwykły cukier spożywczy oraz mleko. Natomiast najważniejszych cukrów prostych należy szukać przede wszystkim w owocach i miodzie, a także słodyczach, sokach i napojach.

Czy dieta bez węglowodanów ma sens?

Wiele kontrowersji, ale też i nieporozumień, budzi kwestia złego i dobrego wpływu węglowodanów na organizm człowieka. Z jednej strony są one niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ustroju, z drugiej mogą być bardzo szkodliwe. Nie ulega wątpliwości, że pewna ilość dobrych węglowodanów jest niezbędna i na pewno nie jest wskazana całkowita eliminacja tego składnika pokarmowego z diety.

Jeśli chodzi o węglowodany złożone (szczególnie o niskim indeksie glikemicznym ), to posiadają dla organizmu wysoką wartość i spożywane w dopasowanych do wieku i stylu życia dawkach na pewno nie zagrażają zdrowiu. Uważać zaś trzeba na cukry proste (zwłaszcza te zawarte w przetworzonej żywności, słodzonych napojach i słodyczach), które spożywane w zbyt dużych ilościach mogą wywoływać otyłość, nadciśnienie, a także prowadzić do odwapnienia kości, próchnicy czy zakwaszenia organizmu.

Ważna rola węglowodanów w diecie sportsmena

Nie bez przyczyny mówi się o znaczącej roli węglowodanów w planie żywieniowym sportowców. Regularnie uprawiając wzmożoną aktywność fizyczną , potrzebujemy sporych pokładów energii. Ćwicząc, w pierwszym rzędzie spalamy właśnie węglowodany (dla odmiany spalanie tłuszczów rozpoczyna się dopiero po około 30 minutach treningu). Deficyty węglowodanów muszą być na bieżąco uzupełniane szczególnie z uwagi na to, iż nasz organizm nie jest przystosowany do magazynowania ich w większych ilościach.

O uzupełnianie łatwo wchłanialnych węglowodanów prostych należy dbać zwłaszcza bezpośrednio po treningu, kiedy to nasze mięśnie są "wypłukane" z całego paliwa i potrzebują nowego zastrzyku energii. Jeśli nie chcemy tracić na tkance mięśniowej, po wysiłku fizycznym najlepiej spożyć banana , sok, napój węglowodanowy lub inny produkt zawierający cukry proste.

Węglowodany - wróg czy przyjaciel osoby aktywnej?

Surfing, joga, TRX. Zobacz, jak ćwiczą najpiękniejsze modelki świata [GALERIA]

Więcej o:
Copyright © Agora SA