Kabaczek doda witalności oraz pozwoli schudnąć!

Kabaczek to roślina z rodziny dyniowatych, która wyglądem przypomina do złudzenia zielone ogórki. Przybyła do nas z Ameryki Środkowej, stając się jednym z głównych przysmaków tradycyjnej polskiej kuchni. Co warto zatem wiedzieć na temat kabaczków?

Bataty słodkim zamiennikiem dla polskich ziemniaków

Kabaczki cennym źródłem witamin i minerałów

Przede wszystkim spożywane potrawy z kabaczka pozwalają dostarczyć do organizmu wiele cennych witamin oraz minerałów. Wystarczy powiedzieć, że roślina ta jest bogata w witaminy z grupy B, C, oraz E. Ponadto uwzględniając kabaczek w swoim jadłospisie, nie trzeba już martwić się o niedobory magnezu, potasu, kwasu foliowego, czy wapnia. Ponadto jest on rośliną bardzo bogatą w żelazo, dlatego kabaczki powinni pokochać przede wszystkim wegetarianie.

Placki z kabaczka prawie tak lekkie jak tic taci!

Kabaczek może być przyrządzany na różne sposoby, podobnie jak cukinia. Przepisy uwzględniają zatem równie często gotowanie , smażenie, pieczenie, gotowanie na parze, a także przyrządzanie potraw na zimno. Warto zdawać sobie przy tym sprawę z niskiej kaloryczności kabaczków, zaledwie około 15 kalorii na 100 gramów! Ponadto spożywanie potraw z kabaczka znacząco przyśpiesza proces przemiany materii, a także poprawia pracę jelit. Dzięki temu całkowicie bezpiecznie można utracić zbędne kilogramy i uzyskać atrakcyjną sylwetkę!

Jakby tego było mało, kabaczek wykazuje dodatkowo silne działanie odkwaszające oraz oczyszczające organizm z wszelkich zanieczyszczeń, złogów oraz nagromadzonych toksyn. Tym samym nadaje się w sam raz na wiosenny lub letni detoks. Zawarta w nim natomiast witamina E oraz antyoksydanty, wyraźnie opóźniają procesy starzenia oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Czy rozpoznasz te zdrowe produkty? [TEST]

Kabaczek faszerowany oraz inne pyszne dania

Z tego wyjątkowo subtelnego warzywa można bardzo łatwo przygotować wiele różnorodnych potraw, a jedynym ograniczeniem jest nasza fantazja. Kabaczki świetnie smakują zwłaszcza w postaci leczo, dodawane do zupy, sałatek, a prawdziwe niebo w gębie zapewnia kabaczek faszerowany.

Można przy tym zdecydować się zarówno na farsz w wersji wegetariańskiej, jak i dla osób spożywających mięso. Jako nadzienie warto stosować między innymi pomidory, kaszę gryczaną, paprykę, cebulę, czosnek, a także różnego rodzaju sery oraz jogurty. W wersji mięsnej najlepiej postawić natomiast na kabaczki nadziewane jagnięciną czy cielęciną. Aby przygotowana potrawa ucieszyła nie tylko żołądek, ale i oczy, można utworzyć z kabaczka chociażby urocze łódeczki lub przygotować zapiekanki. Wcale nie gorszą propozycją okażą się ponadto zapewne chrupiące placki z kabaczka.

Inulina - zdrowy zamiennik cukru

W jaki sposób przyrządzać potrawy z kabaczka?

Zanim będzie można zaspokoić swoje podniebienie, najpierw należy z jak najwyższą starannością podejść do procesu przyrządzania cukinii. W pierwszej kolejności trzeba mieć na uwadze, iż najlepszym smakiem charakteryzują się młode kabaczki, o jasnozielonej skórce niczym zielony ogórek. Potrawy z kabaczka będą ponadto smakowały wyśmienicie, jeżeli przed rozpoczęciem smażenia czy pieczenia, zostaną pokrojone na centymetrowe plasterki.

Nie czekajcie więc ani chwili dłużej, lecz już teraz biegnijcie na targowisko po tę świeżą roślinę z rodziny cukinii.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.