Choć czystek jest znany od setek lat, to nie ma wielu badań naukowych potwierdzających jego skuteczność w walce z różnymi dolegliwościami. W medycynie ludowej jest powszechnie stosowany w krajach Morza Śródziemnego, skąd pochodzi. Herbatka z czystka jest bardzo popularna w Turcji. W internecie można znaleźć informacje przedstawiające to zioło jako panaceum. Niestety, takiej mocy czystek nie ma. A przynajmniej brakuje na ten temat dowodów naukowych. Działa wspomagająco jak wiele innych polskich ziół.
Zielony, młody jęczmień odchudza. Jak go jeść
Bogaty jest w polifenole. W 1976 roku stwierdzono, że śmiertelność w południowej Francji i Włoszech z powodu zawału serca jest niższa niż w północnej Europie i Ameryce.
Po przeprowadzeniu badań okazało się, że to zasługa wina, którego w tych krajach spożywa się najwięcej. A wino zawiera właśnie polifenole, które działają antyutleniająco (podobnie jak witaminy A, C i E), chronią organizm przed wolnymi rodnikami.
- Polifenole powinniśmy dostarczać w jedzeniu, bo organizm ich nie syntezuje. Dlatego polecam napar z czystka. Można go pić codziennie, bez ograniczeń, podobnie jak herbatę. Wina raczej nie, jeśli nie chcemy się uzależnić, trzeba się ograniczyć do lampki dziennie, a nawet pić je rzadziej. Na liście chorób, do których przyczyniają się procesy rodnikowe, są właśnie choroby serca i układu krążenia: miażdżyca, nadciśnienie, zawał, udar mózgu. Wszystko więc, co chroni przed wolnymi rodnikami, powinno być obecne w naszej diecie, czystek też - mówi prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czystek jest doskonały do płukania jamy ustnej, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze. - Sprawdza się w podróży, kiedy nie mamy przy sobie szczoteczki do zębów, możemy przepłukać jamę ustną herbatką z czystka.
Kolejną ważną właściwością czystka jest podnoszenie odporności i jest to znowu zasługa polifenoli, które "wymiatają" z organizmu wolne rodniki i zapobiegają tworzeniu się nowych. Niektóre z nich mają działanie przeciwwirusowe, antybiotyczne, przeciwgrzybiczne. - I tutaj z czystym sumieniem mogę polecić osobom pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach picie naparu z czystka. Wielu ludziom klimatyzacja szkodzi, powinni więc w sposób naturalny wzmacniać swój organizm - mówi prof. Wawer.
Czystek ma działanie przeciwwirusowe, zmniejsza średni czas trwania i nasilenie objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Praca na ten temat ukazała się w 2009 roku. Przygotowana została przez niemieckich naukowców. Badania były prowadzone na grupie 300 osób. Część z nich dostawała czystek w tabletkach, inni wyciąg z czystka herbaty. Polifenole w nim zawarte działają przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
Czystek działa też odmładzająco odmładzająco
Tak jest, ponieważ pomaga zwalczać wolne rodniki. Naukowcy radzą, by wybierając się na plażę, pamiętać nie tylko o ochronie skóry przed promieniowaniem, lecz zadbać o cały organizm. Dlatego oprócz stosowania kremu z filtrem UV warto pić sok z aronii, czarnej porzeczki, zieloną herbatę lub napar z czystka - wszystkie mają właściwości antyoksydacyjne.
Czystek opinie
Pijąc okazjonalnie herbatkę z czystka, nie musimy się obawiać przedawkowania. Zioło to jest bezpieczne, np. w przeciwieństwie do dziurawca nie wywołuje przebarwień na skórze po opalaniu.
Jeżeli chcemy osiągnąć wymarzony efekt powinniśmy pić czystek regularnie. Jednocześnie najlepsze efekty widoczne są wtedy kiedy stosujemy herbatę z czystka 2-3 razy dziennie. Nie da się przedawkować herbaty z czystka, dlatego nie ma też po niej żadnych efektów ubocznych. Picie czystka zaleca się dzieciom, kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Jeżeli przyjmujemy jakieś leki warto poinformować o tym lekarza, który oceni czy zioła nie wejdą w reakcję z przyjmowanymi lekami.
Cena herbaty z czystka waha się między 10, a 30 zł. Wszystko dlatego, że jest to uzależnione od wagi produktu w opakowaniu. Na rynku znajdziemy wiele firm produkujących herbatę z czystka.
Partner - materiał
zobacz wybranie zioła czystka