BMI. Oblicz, czy twoja waga jest prawidłowa

BMI to najpopularniejszy sposób na obliczenie, czy twoja waga jest w normie. Oblicz BMI i sprawdź, w której z kategorii się mieścisz.

Odchudzanie otyłych [PORADNIK]

Jak obliczyć BMI?

BMI to najpopularniejszy sposób oceny wagi w zależności od wzrostu. BMI zwany jest także wskaźnikiem Queteleta i jest to podstawowy miernik tego, czy nasza waga jest prawidłowa, wg WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia.

Wzór na obliczenie BMI:

BMIBMI BMI BMI

Interpretacja wyników:

BMI mniej niż 18,5 kg/m2 - niedowaga

BMI 18,5-24,9 kg/m2 - prawidłowa masa ciała

BMI 25-29,9 kg/m2 - stopień I nadwagi

BMI 30-39,9 kg/m2 - stopień II nadwagi

BMI mniej niż 40 kg/m2 - stopień III nadwagi

Czy liczenie BMI ma sens?

BMI daje podstawowe informacje na temat prawidłowości naszej wagi. Nie można polegać w tej kwestii tylko na nim. BMI uznawany jest często za zbyt liberalny wobec osób z nadwagą, bowiem za prawidłową masę ciała uznaje się osobę o BMI wynoszącym zarówno 19 jak i 24, choć różnica w wadze między osobami, które uzyskują takie wyniki może wynosić nawet kilka kilogramów. Dlatego interpretując swój wynik BMI należy zwrócić uwagę, czy nie mieści się on w górnym zakresie normy uznanym jeszcze za prawidłową masę ciała.

Rozmieszczenie tłuszczu w ciele

Zobacz wideo

Wskaźnik BMI określa tylko stopień nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale nie mówi o jej rozmieszczeniu w naszym organizmie, a to właśnie rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, zwane też lokalizacją nadmiaru tłuszczu, ma bardzo istotny wpływ na stopień zagrożenia wieloma schorzeniami wynkającymi z otyłości , o których więcej w zakładce: zagrożenia nadwagi i otyłości.

Otyłość zabija! Zobacz, jakie spustoszenie robi w organizmie

Badania naukowe dowodzą, że nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany w okolicy brzucha (otyłość tzw. męska, brzuszna, zwana także otyłością typu jabłko) jest odpowiedzialny za znacznię większą liczbę powikłań niż zgromadzony w obrębie pośladków (otyłość żeńska, pośladkowa, typu gruszka).

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.