Białko jest zdrowsze od żółtka? Co siedzi w... Jajku (Kalorie, KCAL)

Jeśli w trosce o kalorie i cholesterol wyrzucasz żółtka, a jesz tylko białka, przemyśl to jeszcze raz. Żółtka mają złą sławę, ale dostarczają wiele cennych składników.

Jajka podwyższają poziom cholesterolu?

Naukowcy dopatrywali się związku między liczbą zjedzonych jajek a podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi oraz w efekcie miażdżycą. Poglądy na ten temat się zmieniły. Okazało się, że większy związek z miażdżycą ma dostarczanie organizmowi nasyconych kwasów tłuszczowych niż cholesterolu . A na 5 g tłuszczu zawartego w jednym jajku tylko 0,1 g stanowią "złe" nasycone kwasy tłuszczowe, za to wiele w nim niezbędnych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza tym - mimo tego, że żółtko jest prawdziwą bombą cholesterolową - dostarcza lecytyny, która zapobiega odkładaniu się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych.

DLACZEGO WARTO JEŚĆ JAJKA NA DIECIE? ZOBACZ!

Białko

Białko jaja niemal w 90% jest wodą. Pozostałe 9% to cenne aminokwasy, a jedynie niepełny procent stanowią łącznie węglowodany (glukoza), witaminy oraz sole mineralne. Sto gramów białka dostarcza tylko 45 kcal.

Białko jajka jest bialkiem charakteryzującym się wysoką wartością biologiczną. Zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, czyli te których organizm ludzki nie wytwarza. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała białko jajka za wzorcowe i wykorzystuje się je jako wzór do pomiaru zawartości aminokwasów w innych produktach.

6 POWODÓW, DLACZEGO WARTO JEŚĆ JAJKA

Żółtko

W porównaniu z białkiem żółtko to prawdziwa bomba kaloryczna (350 kcal na 100 g). Pamiętajmy jednak, że jedno jajko waży ok. 55 g. Dwa spore jaja, zjedzone w całości, to dopiero ok. 150 kcal.

Na pewno nie powinniśmy wyrzucać żółtek. Zawierają one witaminy A,D, E oraz z grupy B, a także: magnez, żelazo oraz sód. Sprzyja wzmacnianiu odporności (choćby dzięki zawartości plazmy w żółtku), prawidłowemu funkcjonowaniu układu krążenia, a także układu kostnego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopuszcza zjadanie do 10 jaj tygodniowo. Trzeba pamiętać, że liczą się nie tylko zjedzone na miękko czy w postaci jajecznicy, ale także te, które są dodawane do ciast czy makaronu.

Zobacz, jak wygląda tabela kalorii i wartości odżywczych, które znajdzesz w jajku:

jajko kalorie wartości odżywczejajko kalorie wartości odżywcze jajko kalorie wartości odżywcze jajko kalorie wartości odżywcze

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA