Wolne rodniki, stres, słońce, papierosy. Co wpływa na starzenie się skóry?

Starzenie się skóry to proces, którego nie możemy zatrzymać. Ale możemy go spowolnić. Aleksandra Czarnota, ekspert marki Janssen Cosmetics, wyjaśnia czym są wolne rodniki, jak na skórę działa stres oksydacyjny, jakie czynniki postarzają i jak możemy z nimi walczyć.

Starzenie się skóry - przyczyny

Spośród licznych klasyfikacji czynników wpływających na starzenie się skóry, na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim podział na endogenne (wewnątrzpochodne) i egzogenne (zewnątrzpochodne) przyczyny.

Do wewnątrzpochodnych czynników zaliczamy m.in: warunki genetyczne, utlenianie lipidów, destruktywne działanie wolnych rodników, zmiana struktury włókien kolagenowych i elastynowych . Do zewnątrzpochodnych czynników należą przede wszystkim: szkodliwe działanie promieni UV, agresywny wpływ zanieczyszczenia środowiska oraz stres .

Promienie słoneczne to jedna z głównych przyczyn starzenia się skóry. Przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, niszcząc naturalne struktury biologiczne skóry, jakimi są: lipidy, białka (odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość) oraz kwasy nukleinowe (odpowiedzialne za właściwy wzrost tkanek).

Nadmierne spożycie cukru osłabia włókna kolagenowe i postarza

Kosmetyki przeciwstarzeniowe dobierz do wieku

janssen cosmetics

Od lewej: Detox Cream zawiera: wyciąg z drożdży, bogaty w polisacharydy ? - glukan i peptyd z miąższu awokado. Obie substancje wspierają aktywność komórkową, podczas procesu detoksykacji skóry. Mieszanka witaminy C i E stosowana jest w celu ochrony komórek skóry przed utlenianiem, 128 zł/50 ml; CC Cream wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia przebarwieni, wygładza zmarszczki. Krem zawiera kompleksy roślinne, witaminę A, kompleks mineralny i filtry UV, 119 zł/30 ml; Skin Tonic , czyli bezalkoholowy tonik odświeża i łagodzi skórę. Reguluje poziom pH skóry, głęboko nawilża, dzięki czemu skóra jest jedwabiście gładka i delikatna. Długołańcuchowy kwas hialuronowy nawilża i zatrzymuje wilgoć w skórze. Tonik zwiększa skuteczność działania innych produktów pielęgnacyjnych, przygotowując skórę do ich aplikacji, 84 zł/200 ml; Krem do demakijażu delikatne i dokładnie oczyszcza skórę z makijażu i martwych komórek naskórka. Zawiera olej awokado bogaty w naturalne kwasy tłuszczowe i witaminy A, E i D, 78 zł/250 ml.

Procesu starzenia się skóry nie zahamujemy, ale możemy go spowolnić, stosując odpowiednie kosmetyki. Kluczem do sukcesu w pielęgnacji anti-aging jest dopasowanie kosmetyków do procesów zachodzących w naszej skórze. Kluczowe są dwa momenty.

Około 30. roku życia zmarszczki mimiczne zaczynają powoli przechodzić w trwałe, widoczne nawet przy całkowitym spoczynku mięśni twarzy. To najwyższy czas na zastosowanie pielęgnacji, która zwiększy elastyczność skóry oraz "wypełni" drobne linie i zmarszczki zarysowujące się na naszej skórze. Wśród polecanych w tym okresie substancji znajdują się nie tylko witaminy A, C i E , ale także kwas hialuronowy , który poprzez intensywne nawilżenie skóry, likwiduje tzw. "zmarszczki papierowe", powstałe w wyniku przesuszenia skóry. Ze względu na ogromny, negatywny, wpływ promieniowania UV na proces starzenia się skóry, najważniejszym produktem anti-aging powinien być zawsze wysokiej jakości krem z filtrem , chroniący zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

Po 40 roku życia na proces starzenia się skóry ogromny wpływ mają także zmiany hormonalne . Dodatkowo, w okresie około menopazualnym dochodzi do nasilenia się procesu starzenia, ze względu na nakładanie się starzenia hormonalnego (związanego z brakiem pobudzania receptorów estrogenowych) na fotostarzenie (związane ze szkodliwym działaniem promieniowania UV) oraz starzenie chronologiczne (związane z wiekiem). Obecnie jedna trzecia życia kobiet przypada na okres pomenopauzalny. Dlatego warto zadbać o to, żeby ten czas był jak najbardziej komfortowy dla skóry.

Nie tylko zmarszczki świadczą o starzeniu

Od jakiegoś czasu, oprócz zmarszczek, patrzymy także na kontur twarzy. Jest on równie ważnym kryterium oceny postrzegania wieku. Kliniczne starzenie hormonalne skóry charakteryzuje się bowiem wyraźnym ścieńczeniem, utratą sprężystości, wiotkością oraz tendencją do obwisania, szczególnie widoczną w okolicach policzków. W tym okresie nasza skóra potrzebuje substancji mających działanie podobne do estrogenów, czyli fitoestrogenów roślinnych (m.in. soja, czerwona koniczyna, korzeń irysa, kocanka piaskowa). Fitoestrogeny wpływają hamująco na nadmierny rozpad włókien elastycznych oraz stymulują produkcję kolagenu, przyczyniając się tym samym do widocznego ujędrnienia owalu twarzy.

Papierosy przyspieszają starzenie

Mamy bardzo duży wpływ na spowolnienie procesów starzenia się skóry. Głównie poprzez ograniczenie wpływu egzogennych (zewnątrzpochodnych) czynników starzenia się, tj.: destruktywne działanie promieni UV , brak aktywności fizycznej, zła dieta, stres oraz palenie papierosów . Dym tytoniowy, podobnie jak promieniowanie UV jest główną przyczyną nasilającą proces fizjologicznego starzenia się skóry. Palenie papierosów znacznie zwiększa tempo pojawiania się zmian charakterystycznych dla skóry starzejącej się. Skóra palaczy jest szara, ziemista, pomarszczona, z tendencją do występowania rozszerzonych naczynek i przebarwień. Wokół ust pojawiają się charakterystyczne, pionowe zmarszczki "kodu kreskowego" oraz wyraźne zmarszczki wokół oczu spowodowane ich mrużeniem pod wpływem drażniącego dymu tytoniowego. Substancje zawarte w dymie tytoniowym generują powstawanie w organizmie wolnych rodników, które wywołują stres oksydacyjny. Istotne jest również to, że u kobiet palących tytoń zabiegi odmładzające i poprawiające wygląd skóry nie przynoszą satysfakcjonujących efektów, bowiem nikotyna negatywnie wpływa na proces regeneracji skóry, syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego.

Antyoksydanty, wolne rodniki i stres oksydacyjny

Wolne rodniki powstają pod wpływem promieniowania UV oraz działania specyficznych czynników chemicznych. Występują one w skórze jako wynik jej naturalnych procesów metabolicznych. O ich destrukcyjnym działaniu na organizm mówimy wówczas, gdy są wytworzone w nadmiarze. Wolne rodniki pełnią w organizmie podwójną rolę: pozytywną i negatywną.

Rola pozytywna: bez nich nie mogłaby przebiegać w skórze żadna reakcja, w wyniku której powstają niezbędne związki budulcowe.

Rola negatywna: ich duża energia powoduje, że wolne rodniki są dla skóry bardzo niebezpieczne, ze względu na to, iż są to jednowartościowe cząsteczki tlenu, które "utraciły" jeden elektron i próbują go odzyskać od atomów napotkanych na swojej drodze. W ten sposób przyczyniają się do niszczenia głównych białek strukturalnych skóry - kolagenu i elastyny oraz substancji lipidowych, będących głównym elementem budulcowym skóry. Najbardziej destrukcyjnym działaniem wolnych rodników jest możliwość występowania niewłaściwych podziałów komórkowych i powstawania nowotworu. W walce z wolnymi rodnikami wspiera nasz organizm system samoobrony, który neutralizuje wolne rodniki. Niestety, z wiekiem działa coraz mniej sprawnie, dlatego warto sięgać po substancje antyutleniające, tzw. antyoksydanty , hamujące procesy utleniania związków lipidowych. Na czele tych substancji znajdują się witaminy A, C i E . Razem działają efektywniej ze względu na zdolność witaminy C do regeneracji alfa-tokoferolu (wit. E), który po zneutralizowaniu wolnych rodników ulega destrukcji. Witamina A dodatkowo pobudza wzrost komórek skóry i ich regenerację. W kosmetykach witaminy najczęściej występują w stabilnej formie, pod postacią fosforanu askorbylu, octanu witaminy E oraz palmitynianu witaminy A.

Stres oksydacyjny to całość procesów utleniających, które zachodzą przy współudziale wolnych rodników. Jeżeli dochodzi do zaburzenia równowagi pomiędzy produkcją wolnych rodników, a sprawnie działającymi mechanizmami antyoksydacyjnymi, mówimy o stresie oksydacyjnym. Na działanie stresu oksydacyjnego narażeni jesteśmy bez przerwy. Wolne rodniki mogą stać się przyczyną uszkodzenia struktur lipidowych i białkowych, powodując spadek elastyczności i sprężystości skóry oraz mechanizmów obrony w skórze, przyspieszając tym samym proces starzenia.

Ekspert: Aleksandra Czarnota, szkoleniowiec i konsultant merytoryczny Janssen Cosmetics ( www.janssen-cosmetics.com )

Więcej o: