Genodieta - zdrowie zapisane w genach

Przychodzimy na świat z zespołem genów, wśród których jedne warunkują podatność na choroby, a inne przed nimi chronią. Sedno tkwi w tym, żeby pobudzić te drugie i stworzyć sobie szansę na dobre zdrowie i szczupłą sylwetkę przez całe życie. Jak to uzyskać? Jak najwcześniej określić wrodzone skłonności organizmu. Pomoże w tym genodieta.

Genodieta jest to dieta indywidualnie dopasowana do naszego profilu genetycznego. Jest oparta na analizie genów i określeniu na jego podstawie genotypu. Dzięki temu możemy dostosować ilość spożywanych składników odżywczych i ich rodzaj do naszych zapotrzebowań.

Dieta szyta na miarę

Genodieta pozwala zidentyfikować różne warianty kodu DNA. To pozwala na określenie, których składników odżywczych powinniśmy unikać, a jakie spożywać i w jakiej ilości. Badane są geny odpowiedzialne między innymi za metabolizm kwasu foliowego, witaminy D, cholesterolu , homocysteiny. Zyskamy informację na temat zdolności organizmu do detoksykacji poszczególnych składników, co może wyjaśnić część dolegliwości zdrowotnych. Może się okazać, że nasze samopoczucie i zły stan skóry to wynik niedostatecznej ilości np. kwasu foliowego.

Genodieta jest to dieta indywidualnie dopasowana do profilu genetycznego danej osoby oparta na podstawie analizy genów połączona z konsultacją genotypu. Na podstawie testu określony zostaje zestaw genów w naszym organizmie i do niego dostosowujemy ilość spożywanych składników odżywczych i ich rodzaj pod nadzorem doświadczonego specjalisty.

Genodieta to odpowiedź na pytanie, dlaczego tyjemy

Genodieta pozwala uzyskać informacje dotyczące tego jaki rodzaj składników odżywczych - tłuszcze czy węglowodany - lepiej metabolizuje nasz organizm. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają problemy z nadwagą czy otyłością , które stosują popularne diety, eliminują węglowodany i ograniczają tłuszcze i w dalszym ciągu nie uzyskują żadnych rezultatów lub są one minimalne. Dzięki testom okazać się może, że u takich osób redukcji masy ciała sprzyjać będzie paradoksalnie zwiększenie ilości tłuszczu w diecie!

Dzięki takiemu indywidualnemu podejściu jesteśmy w stanie uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, otyłość, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze, a nawet udar czy depresja .

Co Ci szkodzi? Sól, kofeina, latoza czy gluten?

Dzięki analizie naszego DNA możemy dowiedzieć się czy mamy predyspozycje do nadwrażliwości na takie składniki, jak sól, kofeina , laktoza czy gluten. - Okazać się może, że spożycie niektórych z nich wpływa na dolegliwości, które do tej pory odczuwaliśmy lub też może przyczynić się do rozwoju choroby. Na przykład u niektórych osób spożywających sól w nadmiarze może rozwinąć się nadciśnienie tętnicze, natomiast u innych nie. Wczesne wykrycie nadwrażliwości pozwoli uniknąć wystąpienia konkretnej choroby bądź zredukować objawy już istniejącej - mówi Klaudia Wiśniewska dyplomowany dietetyk z kliniki SlimmeD.

Analiza naszego DNA nie tylko pozwoli dobrać odpowiednie składniki odżywcze, ale także rodzaj i formę aktywności fizycznej. Dowiemy się jaka aktywność może w większy sposób wpływać na nasze zdrowie i do jakiego rodzaju sportu mamy predyspozycje genetyczne.

Jak wygląda badanie?

Na pełny pakiet badania Genodiet Completo to trzy uzupełniające się moduły: Slim, Health, Sensor. Każdy z nich identyfikuje inne warianty genetyczne, które odpowiadają za najważniejsze procesy funkcjonowania naszego organizmu.

Genodiet Slim - identyfikacja typu metabolicznego.

Genodiet Health - identyfikacja wariantów genetycznych ważnych procesów metabolicznych.

Genodiet Sensor - identyfikacja wariantów genów odpowiedzialnych za nadwrażliwość lub nietolerancję pokarmową o podłożu genetycznym.

Badanie jest szybkie, proste i bezinwazyjne. Polega na pobraniu materiału diagnostycznego w postaci wymazu z wewnętrznej strony policzka na patyczek, który należy potrzeć kilkakrotnie (5-6 razy) o nabłonek śluzowy jamy ustnej, tak aby materiału do badania było jak najwięcej. Patyczek następnie jest umieszczany w sterylnym pojemniku, który jest odpowiednio zabezpieczany i opisany.

Na 20 minut przed pobraniem materiału nie należy spożywać żadnych pokarmów ani pić płynów. Konieczne jest także przepłukanie ust czystą wodą tuż przed badaniem w celu pozbycia się ewentualnych resztek jedzenia.

Badanie wykonuje się raz na całe życie, ponieważ zestaw genów który posiadamy jest niezmienny, zatem zalecenia które otrzymamy możemy wdrażać przez całe nasze życie pamiętając o dostosowywaniu ich w zależności od potrzeb organizmu i wieku.

Cena badania jest uzależniona od pakietu, który zdecydowaliśmy się wykonać. Pakiet Genodiet Slim kosztuje 1500 zł, natomiast Genodiet Completo 3500 zł.

W przygotowaniu artykułu pomogli: Klaudia Wiśniewska, dyplomowany dietetyk z kliniki SlimmeD oraz dr Krzysztof Miracki, właściciel Kliniki  BeautymeD . W klinice można wykonać testy genodiet.

Więcej o:
Copyright © Agora SA