Joga, aerobik, bieganie. Ile kalorii spalasz podczas tych aktywności?

Jeśli zastanawiasz się, jaki trening spala najwięcej kalorii, które zajęcia fitness wybrać, żeby osiągnąć najlepszy efekt i czy pot świadczy o tym, że spaliłaś masę kalorii, sprawdź, co pisze o tym Magdalena Szwed, menadżer fitness z Centrum Fitness Fabryka Formy.

Tabela kalorii - sprawdź, ile kalorii mają Twoje ulubione posiłki

Od czego zależy spalanie kalorii?

Liczba spalanych kalorii zależy przede wszystkim od rodzaju aktywności, jaką podejmujemy, od czasu jej trwania oraz intensywności ćwiczeń. Im bardziej intensywny wybierzemy trening, im więcej kosztuje nas wysiłku, tym więcej kalorii spalimy. Duże znaczenie ma także masa naszego ciała. Większa waga oznacza, że w wykonanie wybranego ćwiczenia musimy włożyć dużo więcej energii, przez co spalanie będzie silniejsze. Co ważne, podczas ćwiczeń nie możemy zapominać, jak istotną rolę odgrywają nasze mięśnie, które przyspieszają spalanie kalorii. Wzmacniać należy wszystkie partie mięśniowe, nie możemy skupiać się tylko na nogach, klatce czy brzuchu, ponieważ im więcej grup mięśni będzie aktywnych, tym więcej kalorii spalimy i szybciej osiągniemy efekty.

Pocenie się nie jest wyznacznikiem spalania kalorii

Pot nie zawsze jest skutkiem dużej intensywności wysiłku. Mokry podkoszulek dowodzi jedynie tego, że twoje ciało ostro pracowało nad tym, by się nie przegrzać. Można spalić imponującą liczbę kalorii i wcale się nie spocić, np. maszerując godzinami albo wykonując lekki trening siłowy .

Najwięcej spalamy podczas treningów interwałowych

Bardzo korzystanie na nasze spalanie wpływają wszelkiego rodzaju treningi interwałowe polegające na zmianie tempa i intensywności. Mieszamy wówczas ćwiczenia bardzo intensywne z tymi nieco lżejszymi. Takie rozwiązanie nie tylko doskonale poprawia naszą kondycję i spala kalorie podczas ćwiczeń, ale co ważne, stymuluje nasz metabolizm jeszcze na długo po treningu.

Które zajęcia fitness pozwalają spalić najwięcej kalorii?

Jeżeli chcemy spalić dużą liczbę kalorii podczas zajęć fitness, to koniecznie wybierzmy się na zajęcia Les Mills: Bodypump , Grit Strength - są to ćwiczenia grupowe z wykorzystaniem sztang, talerzy i stepów, podczas których formowane są wszystkie partie mięśniowe czy Bodycombat , który stanowi kombinację fitnessu i sztuk walki pozwalającą na pozbycie się nadmiaru energii. Podczas zajęć LesMills jesteśmy w stanie spalić aż 600 kcal. Pójdźmy na spinning, który dodatkowo poprawi i zwiększy wydolność naszego organizmu (podczas intensywnych zajęć spalamy nawet 1000 kalorii!). Skuteczne są także ćwiczenia ze stepem - podczas nich tracimy nawet 900 kcal. Innym rozwiązaniem mogą być zajęcia wzmacniające takie, jak Shape, ATB, Płaski Brzuch (czy Super Brzuch ) albo Fit Ball. One pozwalają spalić około 500 kcal.

Urozmaicaj bieganie, żeby spalić więcej kalorii

Bieganie nie spala tak dużo kalorii w momencie, kiedy dana osoba chcąca schudnąć, ogranicza się do monotonnego pokonywania dystansu w stałym tempie. Po upływie około kilku tygodni efekt odchudzania będzie zanikał. Nastąpi adaptacja mięśni na wysiłek o stałej intensywności niezmiennej od kilku tygodni, co za tym idzie zmniejszy się ilość spalanych kalorii. Aby spalanie kalorii było optymalne i sukcesywnie utrzymywane, musimy stosować zmienne obciążenia w każdej aktywności, dotyczy to również treningu biegowego. Plan treningowy powinien zawierać różnorodne elementy takie jak: interwały, biegi zmienne, biegi z narastającą prędkością, itp. Przy spełnieniu tych warunków, dostarczymy odpowiednią ilość różnorodnych bodźców warunkujących optymalne spalanie kalorii. Im większa różnorodność bodźców treningowych w naszej aktywności fizycznej, tym większa skuteczność w odchudzaniu.

Spacer, rower czy joga też spalają kalorie

Pływanie i jazda na rowerze to aktywności, które chociażby latem podejmowane są przez nas najchętniej. To bardzo dobrze, ponieważ spalają one dużą liczbę kalorii, a nie wymagają od nas bardzo intensywnego wysiłku. Warto wiedzieć, że godzina pływania to nawet 470 kcal, natomiast jazda na rowerze około 430 kcal. Wbrew pozorom spacery czy joga równie korzystanie wpływają na nasze spalanie, godzinny spacer lub udział w zajęciach jogi pozwala spalić ponad 150 kcal.

Magdalena Szwed, menadżer fitness z Centrum Fitness Fabryka Formy

Artykuł napisała Magdalena Szwed, menadżer fitness z Centrum Fitness Fabryka Formy.

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.