Serek wiejski idealny na diecie
Serek wiejski to twarożek o łagodnym smaku i ziarnistej konsystencji, produkowany z mleka krowiego. Zaliczany jest do grupy serów twarogowych niedojrzewających. W sklepach możemy znaleźć zarówno serki naturalne - bez dodatków smakowych, jak i wzbogacone szczypiorkiem, ziołami czy słodkimi, owocowymi musami.
W skład serka bez dodatków wchodzą: twaróg ziarnisty, śmietanka, białka mleka i sól. Serek można wybrać w wersji "light", która ma o 40 procent mniej tłuszczu niż wersja klasyczna (dostarcza go zaledwie 3 g w 150 gramowym opakowaniu). Pozostawienie niewielkiej ilości tłuszczu w produkcie jest bardzo istotne, ponieważ pozwala to na przyswojenie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E i K. Ponadto, twarożek stanowi bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka, wapnia oraz niezbędnych aminokwasów.
Mało kalorii, węglowodanów, za to dużo białka
Serek ziarnisty ma mało węglowodanów (tylko 3,6 g) i kalorii: 120 kcal. Jedno małe opakowanie serka light dostarcza aż 16,5 g białka. Dieta bogata w łatwo przyswajalne białko znacznie przyspiesza metabolizm oraz pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę.
Kolejną zaletą tego produktu to jego świeżość i naturalność wynikająca z braku dodatkowych substancji - konserwantów, zagęstników czy sztucznych barwników. Niestety, skutkuje to krótkim terminem przydatności do spożycia.
Serek wiejski - kiedy jeść?
Serek wiejski świetnie sprawdzi się zarówno na śniadanie, drugie śniadanie, jak i podwieczorek. Można dodać do niego świeże warzywa (ogórek, pomidor, szczypiorek), bądź suszone owoce i orzechy. Sporządzając z niego pastę śniadaniową, np. z wędzonym łososiem i ulubionymi ziołami, zapewnimy sobie zdrowy posiłek, dający uczucie sytości przez długi czas.
SEREK WIEJSKI TO ŚWIETNA PRZEKĄSKA NA NOC - SPRAWDŹ 4 INNE PROPOZYCJE!
Wersja podstawowa jest najlepsza
Kupując serek wiejski starajmy się wybierać ten naturalny. Unikajmy tych z dodatkami słodkich musów owocowych, które są źródłem cukrów i pustych kalorii, a często również sztucznych barwników i aromatów. Słodką alternatywę dla nich można przyrządzić samemu, dodając do serka wiejskiego naturalnego łyżeczkę niskosłodzonego dżemu czy miodu.
O serku napisała Agata Skonieczna, Poradnia Dietetyczna "hälsa" ( www.halsa.pl )
Zdjęcie i skład ze strony: piatnica.com.pl