Co siedzi w hot dogu?

Hot dog ze stacji to jedna z twoich ulubionych przekąsek? Nie jest to zdrowy ani niskokaloryczny wybór. Hot doga analizuje dietetyk Monika Hajduk (healthylifestyle.com.pl)

Sprawdź, ile kalorii ma burger. Można sobie czasem na niego pozwolić?

Co siedzi w twoich ulubionych batonikach?

Bułka do hot doga

60 g - 151 kcal; białko 4,7 g; tłuszcz 0,5 g; węglowodany 31,8 g; błonnik 1,1 g

Jest to wysoko przetworzony produkt pszenny. Bułka ma niską zawartość błonnika pokarmowego, sporo substancji dodatkowych, które nie powinny wystąpić w zdrowym pieczywie - antyutleniacz, emulgator i substancję przeciwzbrylającą. Słód jęczmienny i cukier dodatkowo podnoszą jego wartość energetyczną. Poza tym taka bułka pozbawiona jest składników odżywczych.

Bułka do hot doga, jedzona często, powoduje problemy z żołądkiem (wzdęcia, zaparcia), tycie, sprzyja miażdżycy naczyń krwionośnych i prowadzi do chorób jelita grubego. Poza tym bułka pszenna syci na chwilę, ma wysoki indeks glikemiczny i sprawia, że zaraz po jej zjedzeniu mamy ochotę na słodką przekąskę alb na kolejnego hot doga.

Parówka

50 g - 130 kcal ; białko 6,45 g; węglowodany 1,35 g; tłuszcz 10,50 g

Parówka, którą analizowaliśmy ma powyżej 70 proc. mięsa - to nieźle, ale również liczne substancje dodatkowe: wzmacniacz smaku, substancję konserwującą, żelującą i stabilizatory dodawane do niej w celu nadania odpowiedniej konsystencji i struktury. Aż 75 proc. jej wartości energetycznej to tłuszcz. Zazwyczaj najbardziej kaloryczny - tłuszcz wieprzowy. W parówkach znajdziesz także fosforany (np. E450, E451, E452). One wiążą wodę, poprawiają barwę wędlin, chronią przed zepsuciem, ale zaburzają wchłanianie wapnia, a niedobory tego pierwiastka mogą powodować problemy z kośćmi, zębami, układem nerwowym i krwionośnym.

Podsumowując - każde parówki, choćby najlepszej jakości, o dużej zawartości mięsa zawierają dużą ilość tłuszczu, konserwantów, niskiej jakości białko i sól.

Sos do hot doga

Łyżka ketchupu - 14 kcal, musztardy - 18 kcal, majonezu - 166 kcal

Najzdrowszy jest ketchup, ale pod warunkiem, że nie zawiera w sobie dodatku cukru. Przetworzone pomidory, w porównaniu do świeżego, zawierają również więcej likopenu - naturalnego barwnika będącego antyutleniaczem, który chroni nas przed chorobami układu krążenia, zmniejsza ryzyko osteoporozy oraz zapadalność na niektóre nowotwory. Najbardziej kaloryczny jest majonez - najlepiej w ogóle z niego zrezygnować.

Kalorie: 295 kcal

Hot doga zanalizowała dietetyk Monika Hajduk ( healthylifestyle.com.pl )

Zdjęcie pochodzi ze strony: logo24.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.