Z burgerowni czy z fast foodu?
Modny teraz burger z małych budek to duża dawka kalorii i szkodliwych dla zdrowia tłuszczów typu trans, porównywalna z daniami serwowanymi w restauracjach typu fast food. Nawet jeśli danie przygotowywane jest na miejscu, a nie w wyniku odgrzewania półproduktów (jak w przypadku większości sieciówek), nie ma pewności co dokładnie znajduje się w jego recepturze. Nie wiemy, czy ta stuprocentowa wołowina nie jest wzbogacona o składniki konserwujące i przyprawy z dodatkiem szkodliwego dla zdrowia glutaminianu sodu oraz na bazie jakich składników przygotowany jest sos dodawany do dania.
Jaki wybrać?
Decydując się na tego typu danie lepiej wybrać pieczywo pełnoziarniste zamiast bułki pszennej, chudsze mięso (np. kurczak lub indyk) i poprosić o dodatkową porcję warzyw. Warto również zrezygnować z frytek oraz poprosić o sos podany w osobnym pojemniku. Wtedy łatwiej kontrolować jego ilość.
Można zjeść, ale raz w miesiącu i nie na kolację
Burgery należy spożywać jak najrzadziej i zalecenie to dotyczy nie tylko osób dbających o linię, ale także osób z prawidłową masą ciała. Spożywane w nadmiarze wysokokaloryczne i bogate w tłuszcz potrawy przyczyniają się do powstawania zaburzeń gospodarki lipidowej i otłuszczenia narządów. To również szybka droga do takich chorób, jak miażdżyca i nadciśnienie tętnicze. Warto zatem traktować je jako okazjonalną przyjemność, spożywaną na przykład raz w miesiącu. Lepiej również potraktować je jako posiłek obiadowy (nie wieczorny), a przyjętą energię zrekompensować w postaci większej dawki ruchu.
Kalorie
Większość kalorii burgera pochodzi z tłuszczu, który organizm najszybciej przekształca właśnie na tkankę tłuszczową. Dokładne oszacowanie wartości energetycznej produktu możliwe jest wyłącznie przy znajomości składu i gramatury wszystkich składników użytych do przygotowania potrawy. Określiliśmy szacunkowo kaloryczność spotykanych burgerów:
Klasyczny - 655 kcal
shutterstock
smażona wołowina 200 g: rostbef: ok. 300 kcal; tłuszcz użyty do smażenia: 10 g, ok. 90 kcal - 390 kcal
bułka pszenna 60 g: 160 kcal
sos majonezowo-czosnkowy 2 łyżeczki (ok. 26 g): 105 kcal
Heart Attack - 800 kcal
fot. Paweł Małeksmażona wołowina 200 g: rostbef: ok. 300 kcal; tłuszcz użyty do smażenia: 10 g, ok. 90 kcal - 390 kcal
bułka pszenna 60 g: 160 kcal
ser żółty 2 plasterki (20 g): ok. 80 kcal
smażony bekon 2 plasterki (20 g): ok. 90 kcal + tłuszcz użyty do smażenia: 10 g: 90 kcal
sos barbecue 2 łyżeczki (20 g): 35 kcal
Zdrowy burger - przepis
Przygotuj kanapkę sama! Wybierz wieloziarnistą bułkę żytnią (zwróć uwagę, czy na pierwszy miejscu w jej składzie jest mąka żytnia albo przynajmniej mąka pszenna, a zaraz po niej żytnia, ważne, by nie zawierała barwnika - karmelu; im krótsza lista składników tym lepiej!). Włóż do niej przygotowane beztłuszczowo mięso (z kurczaka lub indyka). Przygotuj sos na bazie naturalnego jogurtu, koperku i czosnku albo dodaj łyżeczkę mascarpone. Burgera zjedz z bogatym w zdrowe tłuszcze awokado i pomidorem.
Odchudzony - 435 kcal
shutterstock
bułka pełnoziarnista 60 g: ok. 160 kcal
grillowany kurczak 100 g: 120 kcal
awokado 2 plastry 30 g: 60 kcal
ser mascarpone 1 łyżka (25 g): 95 kcal
Artykuł opracowała dietetyk Monika Hajduk ( perfectdiet.pl )