Co to jest gluten i gdzie się znajduje?
Gluten to mieszanina białek zawartych w zbożach, tj: pszenicy, owsie, jęczmieniu i życie. A zatem gluten jest w pieczywie, ciastkach, makaronach i niektórych słodyczach przygotowanych z mąk zawierających wspomniane ziarna. Uwaga również na gluten w wędlinach, gotowych sosach, jogurtach, przyprawach, słodyczach - należy czytać etykiety i sprawdzać jego zawartość. W sklepach z łatwością można dostać już ciasta, pieczywo i makarony niezawierające glutenu - oznakowane są one specjalnym symbolem przekreślonego kłosa.
Jaki ma wpływ na nasze zdrowie?
Jeśli organizm nie toleruje glutenu lub jest na niego uczulony, to jego działanie może być dla nas uciążliwe i powodować znaczne pogorszenie samopoczucia i zdrowia. Dolegliwosci takie jak bol brzucha, biegunki, migreny, apatia znacznie pogarszają funkcjonowanie w codziennym życiu. Niewykryta na czas alergia lub nietolerancja glutenu może prowadzic do anemii, uczucia ciagłego zmęczenia, niedoborów składników mineralnych i zaburzeń w prawidłowej pracy mięśni.
Jak rozpoznać, że jest się uczulonym na gluten?
Można być uczulonym na gluten lub mieć nietolerancję glutenu. Objawy, które mogą sugerować chorobę to m.in. bóle i wzdęcia brzucha, pokrzywka skórna, utrata masy ciała, apatia, biegunki tłuszczowe lub wodniste, anemia, niski wzrost, zaburzenia rozwoju u dzieci, bole głowy, afty w ustach, ciągle zmęczenie, bóle stawowe. Jednak żeby potwierdzić i ostatecznie zdiagnozować należy udać się do lekarza gastroenterologa i wykonać badania tj.: badanie przeciwciał (tTg, GAF), jako uzupełnienie lub rozszerzenie diagnostyki wykonuje się biopsję jelita cienkiego. Gdyż zbadanie samych przeciwciał nie zawsze daje jednoznaczny wynik.
Czy warto całkowicie wyeliminować gluten z diety?
Wokół glutenu jest wiele kontrowersji. Cześć specjalistow jest za tym, aby go całkowicie wyeliminować z diety, nawet u osób zdrowych, ponieważ jak sadzą, jego obecność wpływa na obniżenie odporności, a część uważa, że nie ma takiej potrzeby. Według mnie produkty z glutenem, jeśli nie są spożywane w nadmiernej ilości, mogą w diecie pozostać.
Dlaczego dużo się mówi o nim w kontekście diety dzieci?
Ponieważ zbyt wcześnie lub zbyt późno wprowadzony do diety gluten, może spowodować zwiekszone ryzyko wystąpienia celiakii (choroby trzewnej, glutenozależnej). Właściwy czas na podanie diecku produktów glutenowych to miedzy 4 a 6 miesiącem życia.
Odpowiedzi udzieliła Anna Słomkowska z poradni Trójmiasto Dietetyk .