Bilans kaloryczny, czyli o tym kiedy chudniemy

Jeśli regularnie ćwiczysz i uważasz na to, co jesz, ale twoja waga stoi w miejscu ten tekst jest dla Ciebie. Przyczyn tego zastoju może być wiele. Jedne z nich to na pewno dodatni lub zerowy bilans kaloryczny, źle zbilansowana dieta, za krótki trening czy niezdrowe podejście do jedzenia. Pisze o tym trenerka Małgosia Gregorczyk.

Bilans kaloryczny - ile można zjeść, żeby schudnąć?

Jeżeli nasz bilans kaloryczny jest zerowy, tzn. nie jemy więcej niż zużywa organizm, masa ciała nie ulegnie zmianie.

Jeśli bilans kaloryczny pozostanie ujemny, czyli nie zaczniemy rekompensować sobie wysiłku dodatkowymi porcjami pożywienia, a więc będziemy wydatkować więcej energii niż jej sobie dostarczać - kilogramy będą spadać.

Jeśli dostarczamy sobie więcej pożywienia niż jest nam potrzebne do funkcjonowania i do rozbudowy uszkodzonych podczas treningu mięśni, pozostała energia przekształci się w tkankę tłuszczową.

Kiedy zaczynamy spalać tłuszcz?

Rezerwy energii z tkanki tłuszczowej zaczynają być wykorzystywane dopiero mniej więcej po pół godzinnym wysiłku. Ćwicząc więc przez 30-40 minut wykorzystamy węglowodany i dopiero zmusimy nasze ciało do zmiany źródła "paliwa" z cukrów na tłuszcz.

Źle zbilansowana dieta sprawia, że tyjemy

Podejmowanie regularnego wysiłku fizycznego wymaga zrównoważonej ilości energii. Dlatego niezbędne jest dostarczenie organizmowi stosownej ilości i jakości składników odżywczych. Wszystkie diety pomagające redukować wagę muszą być odpowiednio zbilansowane, gdyż niedobory składników odżywczych mogą sprzyjać tyciu.

Sposób odżywiania, który ma pomóc schudnąć, trzeba dopasować do wieku, budowy ciała, stanu zdrowia, trybu pracy oraz upodobań. Zdrowa żywność, czyli produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, owoce warzywa, nasiona, orzechy, jeśli są nie przetwarzane to stanowią podstawę dobrze zbilansowanej diety.

Zdrowe podejście do jedzenia, bez głodówek

Dobre nawyki żywieniowe takie jak powolne i dokładne żucie pokarmu i nie jedzenie w biegu podnoszą rangę posiłków i wyrabiają w nas zdrowe podejście do jedzenia. Najważniejsze to nigdy się nie głodzić. Zdrowe jadłospisy charakteryzują się obniżona kalorycznością i objętością. Pamiętając o zasadach 5-6 małych posiłków co 2-3 godziny, łatwiej dostarczymy organizmowi odpowiednią ilość pokarmu, nie powodując odkładania nadmiaru tłuszczu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA