Mleko czekoladowe po treningu zapewni regenerację

Mleko czekoladowe po treningu przyspieszy regenerację, złagodzi zakwasy, obniży poziom hormonu stresu. A poza tym smakuje jak pyszny deser! Sprawdź, dlaczego mleko czekoladowe tak dobrze działa po ćwiczeniach.

Po treningu - co pić?

Dietetycy sportowi podkreślają, jak ważny dla organizmu jest czas spożycia i skład posiłku potreningowego. Prawidłowo skomponowany, pozwala odpowiednio zregenerować organizm, ponadto wpływa na większą efektywność kolejnych ćwiczeń. Na pewno część z Was po treningach pije zwykłą wodę lub sok owocowy, część wybiera napoje węglowodanowe np. popularne izotoniki. Jednak jakie połączenie jest najkorzystniejsze dla organizmu z naukowego punktu widzenia?

Po treningu - uzupełnij glikogen

Przede wszystkim, warto podkreślić, iż dla odbudowy utraconych podczas treningu zapasów najlepszy jest okres bezpośrednio po ćwiczeniach. Ściślej mówiąc: do godziny, maksymalnie dwóch po treningu. Wtedy to organizm najszybciej uzupełnia zasoby glikogenu, czyli formę cukru gromadzonego w mięśniach i wątrobie, który zużywany jest w trakcie aktywności. Co więcej, szybkość magazynowania glikogenu po treningach przyspiesza łączenie produktów węglowodanowych z białkami. Taki duet zmniejsza również bolesność mięśni, a także obniża poziom hormonów stresu wytwarzanych w trakcie ćwiczeń.

Mleko czekoladowe - połączenie węglowodanów i białka

Okazuje się, że doskonałym połączeniem węglowodanów i białek jest mleko czekoladowe. Jest to naturalne źródło wysokiej jakości białka serwatkowego. Mleko czekoladowe zawiera także składniki mineralne tracone podczas wysiłku, które laboratoryjnie dodawane są do popularnych napojów węglowodanowych: min. sód, potas, magnez, wapń. Dla części trenujących niewątpliwym walorem będzie smak mleka czekoladowego.

Oczywiście należy pamiętać że produkty korzystnie wpływające na jedną osobę, mogą nie być tolerowane przez drugą, dlatego warto wypróbować czy mleko czekoladowe będzie się sprawdzało w przypadku twoich treningów.

Korzystałam z artykułu: Chocolate Milk as a Post-Exercise Recovery Aid, Jason R. Karp, Jeanne D. Johnston, Sandra Tecklenburg, Timothy D. Mickleborough, Alyce D. Fly, and Joel M. Stager

Artykuł przygotowała Maja Tomczyk, studentka dietetyki, amatorka biegów długodystansowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.