Kiedy najlepiej jeść banany?
Spornym składnikiem odżywczym bananów mogą być węglowodany, których to banany zawierają sporo. Zawartość tych cukrów w bananach może być pomocna np. po ciężkim treningu - uzupełniać nasze rezerwy energetyczne w postaci glikogenu w mięśniach, ale zbyt dużo bananów w diecie nie sprzyja naszej sylwetce.
Czy banany tuczą?
Im bardziej dojrzały banan tym większy indeks glikemiczny i więcej cukrów. Także jak wszystko - banany należy jeść z umiarem. Staraj się nie jeść bananów na noc właśnie ze względu na dużą zawartość cukrów. Banany najlepiej dodać do owsianki z jogurtem lub koktajlu - wtedy używaj ich jako naturalnego słodzika.
Banany zawierają też skrobię i tzw. fruktooligosacharydy (FOS) - dobroczynne cukry prebiotyczne. FOS zapobiegają zaparciom, sprzyjają namnażaniu się dobrej flory bakteryjnej jelit, obniżają procesy gnilne oraz zwiększają biodostępność składników mineralnych.
Banany działają antystresowo
Banany zawierają sporo potasu, witaminę B6 oraz tryptofan - składniki, które pomagają się zrelaksować i poczuć się szczęśliwszym. Tryptofan to cenny aminokwas stymulujący produkcje serotoniny tzw. hormonu szczęścia. Witamina B i potas zapewniając dobrą komunikacje miedzy mięśniami a układem nerwowym, witamina B bierze udzial w tworzeniu czerwonych ciałek krwi. Ten cały "wachlarz" usług nabiera szczególnego znaczenia dla osób, które nie tylko dbają o swoją dietę,ale także uprawiają sport.