Jaja zawierają świetnie przyswajane białko, które zaspokoi apetyt (ono zmniejsza wydzielanie greliny i powoduje wzrost poziomu cholecystokininy). Leucyna zwiększa syntezę białek, zmniejsza katabolizm - przełoży się to na lepszą kompozycję ciała. Żółtko jest źródłem choliny, która wraz z innymi składnikami "przestawi" twoje ciało na spalanie tłuszczu.
Jaja to idealny pokarm dla sportowca. Świetnej jakości białko, duża ilość witamin i minerałów, antyoksydanty oraz dodatkowe tłuszcze i cholesterol, niezbędny do produkcji hormonów.
Jajka zawierają luteinę i zeaksantynę - dwie najnowsze 'supergwiazdy' wspomagające widzenie. W postaci suplementów wykorzystuje się je w terapii chorób oczu. Ale warto wiedzieć, że te same substancje, ale pochodzące bezpośrednio z jaj mają lepszą biodostępność.
Wiele osób unika żółtek z obawy o wysoki poziom cholesterolu. Niepotrzebnie. Zawarta w nich cholina przeciwdziała akumulacji cholesterolu w wątrobie!
Jajka są źródłem selenu, bardzo ważnego mikroelementu pomocnego w walce z rakiem. W jednym z badań na temat zależności pomiędzy dietą a zachorowalnością na raka piersi odkryto, że oprócz spożywania dużej ilości warzyw i owoców, mniejszą ilość zachorowań notuje się u kobiet, które jadły więcej jajek.
Spójrzmy na fakty. Jajko zawiera 8g tłuszczu. 61% z nich to tłuszcze nienasycone, a większość to te same, które znajdziesz w oliwie z oliwek. Pamiętaj: tłuszcze są twoim sprzymierzeńcem, a nie wrogiem. To niezbędny składnik odżywczy, który nie powoduje tycia czy chorób. Problem leży w tłuszczach stworzonych, przetworzonych przez człowieka.
Sprawdź, gdzie jeszcze znajdziesz dobre tłuszcze.
Myślę, że te 6 punktów wystarczy, by zachęcić do spożywania jajek na co dzień. Dla tych, którzy nadal boją się jajek, kilka słów (wolne tłumaczenie) od naukowców z Harvardu (The Harvard Medical School Guide to Healthy Eating).
"( ) Żadne badania nie wykazały, że ludzie, którzy spożywali jajka mieli więcej zawałów serca niż ci, którzy jedli ich mniej. Poszczególne osoby bardzo różnie reagują na cholesterol z pożywienia, a efekt jaki wywierają jajka na ich zdrowie nie może być zależny od ilości zawartego cholesterolu. Naturalny cholesterol zawarty w jajkach powinien cieszyć, nie martwić."