Odchudzamy kawę
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy kawa pomaga w diecie, ponieważ ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Pewne jest, że zawiera kofeinę, która zwiększa procesy termogenezy, czyli poprawia metabolizm i daje energię do działania, co zwiększa spalanie większej liczby kalorii podczas wysiłku fizycznego. Z drugiej strony stymuluje wydzielanie kortyzolu, który zatrzymuje sól w organizmie i odpowiada za odkładanie się tłuszczu. Osłabia także włókna kolagenowe, co skutkuje powstawaniem cellulitu i rozstępów. Kawa pita w dużych ilościach z pewnością nie sprzyja naszemu zdrowiu.
Mleko do kawy - jakie wybrać?
Nie wyobrażasz sobie kawy bez mleka? Niestety ono znacząco podnosi kaloryczność napoju. Dlatego, jeżeli zależy nam na szczupłej sylwetce, wybierajmy mleko odtłuszczone lub pochodzenia niezwierzęcego - sojowe, migdałowe lub ryżowe. Te produkty są niskokaloryczne, posiadają niewielką ilość węglowodanów oraz brak w nich niezdrowego cholesterolu, szczególnie w mleku ryżowym.
Cukier? Byle nie biały
Wielu kawoszy "walczy" z goryczą zawartą w napoju, dosypując biały cukier. Na diecie należy jednak go unikać. Jest on źródłem pustych kalorii i nie posiada wartości odżywczych. W przeciwieństwie do miodu, który jest słodszy i odrobinę mniej kaloryczny. Właściwości słodzące, ale mało tuczące mają także: melasa (jabłkowa, buraczana lub trzcinowa), cukier brzozowy, syrop klonowy i syrop z agawy. Niektórzy polecają także stewię, słodką roślinę która nie posiada kalorii i jest zalecana diabetykom i osobom cierpiącym na nadciśnienie. Podczas diety nie powinniśmy natomiast stosować słodzików, które choć są mniej tuczące, zawieraj szkodliwe dla organizmu związki chemiczne.
Kawa, ale bez ciasta
Większym zagrożeniem dla osób odchudzających się jest jednak inny dodatek. Ptysie, wuzetki, sernik czy karpatka są wręcz rytuałem przy delektowaniu się kawą. Długotrwałe odmawianie sobie przyjemności nie ma sensu, gdyż spowoduje to ciągłe uczucie głodu, a ostatecznie skończy się wizytą w cukierni. Dlatego ciasta zastąpmy niewielką ilością gorzkiej czekolady czy ciasteczkami zbożowymi. Czasami (np. raz w tygodniu) pozwólmy sobie jednak na odrobinę przyjemności i zjedzmy to co lubimy, powoli delektując się spożywanym przysmakiem.
Zdrowe dodatki do kawy
Dodatki, które nie tylko urozmaicają smak kawy, ale i wpływają korzystnie na organizm, to np. cynamon. Bogaty w wiele mikroelementów, m.in. mangan, błonnik, żelazo i wapń, obniża cholesterol i oczyszcza układ trawienny z bakterii. Kolejnym zdrowym dodatkiem jest kakao. Zawiera magnez, wapń, chrom, mangan i cynk. Poprawia krążenie, a zawarte w nim przeciwutleniacze chronią przed wirusami i chorobami skóry. Co ciekawe, kakao wpływa korzystnie także na umysł, poprawia nastrój, relaksuje i zwiększa koncentrację. Z kolei miód - oprócz tego, że dodaje słodyczy - ma również właściwości bakteriobójcze. Odtruwa organizm z toksyn i niweluje szkodliwe skutki palenia papierosów i picia alkoholu. Dodatkowo regeneruje siły fizyczne i umysłowe.
Kawa orkiszowa, zbożowa, jęczmienna - ciekawa alternatywa
Aby nie przesadzić z dużą ilością wypitej kawy możemy spróbować produktów bezkofeinowych. Alternatywą mogą być kawy zbożowe, orkiszowe czy jęczmienne, które są źródłem witamin i minerałów, mają właściwości lecznicze, zmniejszają uczucie głodu i poprawiają przemianę materii. Zawierają śladowe ilości tłuszczów, a dzięki temu, że są mniej intensywna od prawdziwej kawy, można je pić bez żadnych dodatków.
źródło: Okazje.info